banner190

Açık Öğretim Sınavlarına MHP Ayarı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk

Açık Öğretim Sınavlarına MHP Ayarı
banner185

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Açık Öğretim Fakültesi sınavlarında 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi değerlendirme sisteminin, örgün eğitimde uygulanmayıp sadece açık öğretimde uygulanmasının, Anayasal bir hak olan eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğunu kaydetti. Oktay, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cevaplanması istemi ile soru önergesi verdi.

 

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Açık Öğretim Fakültesi sınavlarında 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi değerlendirme sisteminin, Örgün eğitimde uygulanmayıp sadece açık öğretimde uygulanmasının, Anayasal bir hak olan eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğunu kaydetti. Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cevaplanması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan Soru Önergesinde;

Anadolu Üniversitesi tarafından 1982-1983 öğretim yılından bu yana yürütülen açık öğretim hizmetleri ile örgün eğitim fırsatı olmayan önemli bir kitleye yükseköğrenim imkanı tanınarak ülkemizin genel eğitim seviyesinin yükseltilmesine önemli katkılar sağlandığı.

Ancak YÖK ve Anadolu Üniversitesi tarafından 2016 yılında Öğrenci Değerlendirme Sisteminde yapılan "seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulaması ile çok zor şartlarda ders çalışarak iş hayatı ile öğretim hayatını bir arada yürütmek isteyen vatandaşlarımızın sınavlara yönelik moral motivasyonlarının bozularak hem mezun sayısının, hem de açık öğretim faaliyetlerinden beklenen toplam faydanın gün geçtikçe azaldığı ifade edildi.

 

 

Öztürk, bir yıldan bu yana uygulamada olan bu sınav değerlendirme yönteminin, açık öğretim faaliyetlerinden beklenen faydayı hiçbir şekilde arttırmadığı gibi bu yöntemle eğitim gören binlerce vatandaşımızın da mağdur olmasına yol açtığını belirterek aşağıdaki soruların cevaplandırılmasını istedi.  

        

Örgün eğitim kurumlarının test yöntemi ile yaptıkları sınavlarda uygulanmayan "4 yanlış cevabın 1 doğru cevabı eksiltmesi" sınav değerlendirme sisteminin, Açıköğretim Kurumlarında uygulanmasının sebebi nedir?

 

Eğitimde fırsat eşitliğinin Anayasal bir hak olduğu tartışılmaz bir gerçek iken, örgün eğitim ve açık öğretim uygulamaları arasındaki bu farklı uygulamanın vatandaşlarımıza fırsat eşitliği sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesi yönünde yapılan bir çalışma var mıdır?

 

Bir taraftan çalışıp bir taraftan da açık öğretim vasıtası ile öğretim hayatını sürdürmek isteyen ve/fakat yanlış vereceği cevabın, sınav sonucundaki toplam başarısını düşüreceği kaygısı ile muhtemelen bildiği sorulara cevap vermeyen ve bu nedenle de sınavda psikolojik gerilime girerek başarısız olan öğrencilerimizin sıkıntılarının çözümü amacı ile YÖK ve Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

Kaynak: Ortadogugazetesi.net

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bildiğinin Öğreticisi,Bilmediğinin Öğrencisi
Bildiğinin Öğreticisi,Bilmediğinin Öğrencisi - 3 yıl Önce

Sayın vekilimize bu İçler acısı Uygulamaya değindikleri için Açıktan okumak durumunda olan ve Eğitimin en zor Aşaması (yaygın Eğitim)le yetinmek zorunda olan Tüm Öğrenciler adına Teşekkür ediyoruz...Maalesef bu (4 yanlış 1 doğruyu götürür)uygulaması tamamen Eğitime bi Gönül vermişler için bi zulmet,eziyettir...Ders,başarı Motivasyonunun düşmesi ile de kalmayıp(Okuma,ilim imkanı vaktiyle sunulmamış Tüm insanlara,kendi gücü imkanlarıyla Emek sarf eden tüm Öğrencilere Eğitim üzerinden bi Zulmet,eziyettir...AÖF/YÖK...bu düzenleme adı altında ,tam aksi bi kaos,karmaşaya iten (4yanlış1doğruyu)götürür uygulamasının Kaldırılmasını ,vicdanı İnsaflarına Ricai ,temenni i Önem ile Arzı Talep eder ve Bu konuyla ilgi Tüm yetkilelerimizden hassaten Duyarlılık Bekleriz İnşAllah

SIRADAKİ HABER