banner190

Din Görevlilerinin Lojman Sorunları Çözüldü Mü?

DİN GÖREVLİLERİNİN LOJMAN SORUNUYLA İLGİLİ SON HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ MÜTALAASI ALINAN KARAR

Din Görevlilerinin Lojman Sorunları Çözüldü Mü?
banner185

Ülkemizde gerek Hazine arazisi üzerinde olsun ve gerekse kamu kurum ve kuruluşları ile hakiki ve hükmi şahıslara ait araziler üzerinde olsun bütün camilerin hayırsever vakıf, dernek ve vatandaşlarımızın yardımları ile yapıldıkları, bu iş için bütçeye herhangi bir ödenek konulmadığı bir gerçektir.

Hayırseverler tarafından inşa edilen cami ve mescitlerin müştemilatına imkanlar dahilinde, bu cami veya mescitte görev yapacak din görevlilerinin ikameti için de ev yapmaktadırlar.
Bugüne kadar hakiki veya hükmi şahıslar bu evlerde oturan cami görevlilerinden herhangi bir ücrette almamışlardır. Bu yerler yapılış amacına uygun kullandırılmıştır.
Çünkü, bu evler ya
Hayırsever vatandaşlarda bu amaçla yardımlarını yapmaktadırlar.

Buna göre, cami lojmanları, sırf cami görevlilerinin hizmetine tahsis edilmesi amacıyla yapıldıkları için, bu konutların, hizmet tahsisli lojman olarak tahsisi ile bunların mahallindeki konut Tahsis Komisyonunca değerlendirilerek karara bağlanması uygun olacaktır. Ayrıca, mülkiyeti mazbut ve mülhak vakıflara ait cami ve mescitlerin müştemilatında bulunan ve cami görevlilerinin ikamet için yapılan yerlerden kira alınmaması hususunda Türkiye Diyanet Vakıf - Sen Başkanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında bir Protokol imzalanmıştır.

Yukarıda yer alan mevzuat hükümleri, yargı kararları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile imzalanan Protokol ve açıklamaların değerlendirilmesinde;

a) Bu konutların Konut Tahsis Komisyonunca hizmet tahsisli konut olarak karara bağlanmasının,

b) Ortaya çıkan problemin, lojmanlarda oturan görevliler ile Maliye Bakanlığı dolayısıyla Başkanlığımız arasında ortaya çıkan ve dava konusu olabilecek bir problem olması, ayrıca görevlilerin de mağduriyetine sebebiyet vermemek için, Türkiye Diyanet Vakıf - Sen Başkanlığı Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunularak, cami görevlilerinin ikameti amacıyla yapılan bu tür konutlarda oturan cami görevlilerinden ücret alınmaması hususunda protokol yapılmasının, Uygun olacağı mütalaa olunmaktadır.


 
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER