banner190

Diyanet Mülakat Sınavlarında Kesinlikle Yapılmaması Gereken Bazı Durumlar!

İşte Detaylar...

Diyanet Mülakat Sınavlarında Kesinlikle Yapılmaması Gereken Bazı Durumlar!
banner185

1. Bot, dar mont, tişört, dar elbise, üzerinde hayvan figürü olan elbise, dar pantolon ve ceket, genel görünüme aykırı giyim şekillerinden uzak durun.

2. Takım elbise giymek şart değildir. Özellikle bir sınav için pahalı takım elbise almayın. Temiz sade, uyumlu pantolon, ceket ve gömlek olsa yeterlidir.

3. Sadece sınava yönelik sarık, cübbe giymekten kaçının. Normalde giyiyorsanız sıkıntı olmaz.

4. Sınav öncesinden (bir iki gün) saç sakal bakımına dikkat ediniz. Sınava şık geleyim derken aşırı makyajdan uzak durun.

5. Sınava kendi Kuran'ınız ile gelmeyin. Sınavda hazır olan Kuran'dan okumalısınız.

6. Komisyonu etkilemek için başarı belgelerinizi getirmenize gerek yoktur. Eski başarılar sınavda önemli değildir. Ama sözlü olarak belirtebilirsiniz.

7. Hocam kaldım mı, geçtim mi, bir daha okuyayım mı gibi sözleri mümkün mertebe kullanmayın.

8. Sınava mümkün mertebe cep telefonu ile girmeyin. Telefonun çalması dikkatinizi dağıtır. Dikkatiniz dağılınca toparlanmak zor olur.

9. Komisyon üyelerine sizi tanıyorum, sizin bir kitabınızı okumuştum, konferansa gelmiştim, sizinle hemşehriyiz gibi yakınlaştırıcı diyaloglara girmeyin.

10. Bilmediğiniz sorulara cevap vermeyin.

11. Sınavda "hocam görev alırsam ezberlerim, görev alınca okurum. Duaları şimdi bilmiyorum ama söz veriyorum ezberlerim" gibi sözler vermeyin.

12. Sıkıntılarınızı cevap olarak kullanmayın. Niye ezberlerini yapmadın diye sorulduğunda "dedem vefat etti ondan ezber yapamadım, düğünüm oldu ondan okuyamadım, durumumuz iyi değil, çalışmak zorunda kaldım bunun için çalışamadım" gibi cevaplar vermeyin.

Allah teâlâ sınava girenlere kolaylıklar nasip etsin inşallah.

Hanzala Erdinç

Dini Gerçek Haber 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 yıl Önce

Hocam söyledikleriniz doğru. Uygulayan var mı. Yapmacık tavırlarla kazananlar da var.muhabbet ettim bilemedim fazla ama kazandım diyenler de var...

SIRADAKİ HABER