banner190

Diyanet Okullarda Ümmet Bilinci Anlatacak , Eğitim-Sen Buna Karşı Çıktı

Diyanet okullarda vaiz görevlendiriyor: Ümmet bilinci, şehitlik, dua anlatılacak

Diyanet Okullarda Ümmet Bilinci Anlatacak , Eğitim-Sen Buna Karşı Çıktı
banner185


Diyanet İşleri Başkanlığının okullarda vaiz görevlendirme süreci başladı. Okullarda 10 yaşındaki çocuklara verilecek vaazın konuları arasında “ümmet bilinci, şehitlik, şehadet, felaket anında sabır, duanın kabul olması” yer alıyor. Eğitim-Sen bu uygulamaya, "Laik, bilimsel eğitim istiyoruz. Artık yeter” diye tepki gösterdi.

Başka haberlere göre;

 Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 ile gönderdiği yazı ile Aile ve Dini Rehberlik Büroları’nın 2018 yılı için çalışma takvimini açıkladı. Diyanet, çocuklara anlatılmak üzere “milli ve manevi değerler” başlığı altında “Şükür, hamd, felaket anında sabır, iyilik anında özveri, özveri, fedakârlık, kahramanlık, ümmet ve millet bilinci, aidiyet, adil davranış İslam, şehitlik ve şehadet, sabır eğitimi, sevdiklerimizden infak, duanın kabul olması” gibi konu başlıklarını belirledi.


Milli Eğitim Diyanet’e emanet: 1 yılda 2 kattan fazla arttı

Okullarda vaiz görevlendirme süreci de başladı. Diyanet’in talimatı ile harekete geçen müftülükler okullarda vaiz görevlendirmek için ilk adımı attı. Çanakkale Valiliği, müftülük personeli vaizlerin “Milli ve manevi değerler” konusunda ortaokullarda çocuklara vaaz vermek üzere görevlendirilmesine resmi yazı ile ‘olur’ verdi. 10 yaşındaki çocuklara verilecek vaazın konuları arasında “ümmet bilinci, şehitlik ve şehadet” başlıkları yer aldı.

Eskişehir'deki okullarda skandal anket: Etnik köken ve dinleri soruldu

Çanakkale İl Müftüsü Arif Gökçe, valiliğe yazdığı yazıda, vaizlerin belirtilen ortaokullarda 08-19 Ocak 2018 tarihleri arasında sunum yapmak üzere görevlendirilmesini istedi.

Valilik ise müftülüğün teklifinin ardından jet hızıyla hareket ederek aynı gün “olur” kararı aldı. Bu iznin ardından müftülük bünyesindeki 5 vaizin Çanakkale’deki ortaokullarda okuyan 10 yaşındaki çocuklara 10 gün süreyle vaaz verilmesinin önü açıldı.

'Anayasaya değil dine uygun mu diye bakarız'

EĞİTİM-SEN AÇIKLAMASI

‘Laiklik fiilen kaldırıldı’

Okulların Diyanet’in, dini vakıf ve derneklerin, müftülüklerin ideolojik çalışma alanı haline getirildiğini belirten Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, laikliğin fiilen eğitim süreçlerinde ortadan kaldırıldığını vurgulayarak “Eğitim ancak liyakat sahibi kişiler tarafından gerçekleştirilir. Protokoller ile ‘gönüllü öğretici’ adı altında eğitimci niteliği taşımayan kişiler tarafından okullarda, yurtlarda, halk eğitim merkezlerinde yarışma, gezi, konferans, sempozyum adı altında her tür çalışma sürdürülmektedir” şekilinde konuştu

Çanakkale’deki uygulamaya da tepki gösteren Aydoğan, “Okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirecek olanlar vaiz, vaizeler değil, öğretmenlerdir. Bilimi terk eden eğitim politikalarına devam edildiği sürece geleceğimiz adım adım yok edilmektedir. 

‘Vaiz, vaize, manevi danışman’ adı altında eğitim kurumlarının eğitimci niteliği taşımayan kişilere teslim edilmesini reddediyoruz. Tüm çocuklarımız için laik, bilimsel eğitim istiyoruz. Artık yeter”

diye konuştu.

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vuslat
Vuslat - 3 yıl Önce

Ilk emri oku olan bir dinin görevlisi mi daha akılcı yoksa cocuklari okumaya degilde sokaklarin Uyuşturucunun eline teslim eden islam duşmanlarimi daha akılcı ve realist.laiklik adi altinda sizler akli ve bilimi degil ahlaksizligi savunuyorsunuz.siz aslindan size verilen bu aklin ve bilimin sahibi Allahi ve onun emirlerini inkar ediyorsunuz.Siz Ataturkle laiklikle artik bu milleti kandiramayacaksiniz.Bu milleti millet yapan degerlerinden koparamayacaksiniz.Sizi gidi islam düşmanları Hadi ordan...

Molla
Molla - 3 yıl Önce

Biz samsunda 15 günde bir 70 vaizle bilincli genclik seminerleri yapıyoruz vaizler olarak

SIRADAKİ HABER