banner190

İstanbul Müftüsü Yılmaz  : Din Aşktır ! 

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Beyoğlu Müftülüğü din gönülleri ile bir araya geldi.

İstanbul Müftüsü Yılmaz  : Din Aşktır ! 
banner185

Beyoğlu Elite World Hotel’de düzenlenen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Bünyamin Kahraman, Beyoğlu Müftüsü Aydın Yığman ile din gönülleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Beyoğlu Müftüsü Aydın Yığman bir selamlama konuşması yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve Müslümanız! 


Konferansta Müslüman olmanın bir üst kimlik olduğuna ve cemaatlerin kendi kimliklerini topluma dayatmamaları gerektiğine vurgu yapan İstanbul Müftüsü Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve Müslümanız. Bunlar üst kimliğimiz. Aynı zamanda bir alt kimliğimiz var. Mesela Diyanet mensubu olmak bir alt kimliktir. Öğretmen olmak, Trabzonlu ya da Urfalı olmak da bir alt kimliktir. Bunlar da önemlidir ve insanlara verdiği bir takım duygular vardır. Ama alt kimlik ile üst kimliğin, yerli yerinde olması gerekir. İnsanlar alt kimliklerini, üst kimliğin yerine çıkarırlarsa çatışma olur. Türkiye’de yaşanan FETÖ olayı bunun çok bariz bir örneğidir. FETÖ olayında, alt kimliklerini üst kimliklerin üzerinde egemen kılmak üzere çalıştıkları ve çabaladıkları içindir ki, bir çatışma oluşmuştur. Yoksa devletin kabul ettiği vatandaşlık ve din kimliği altında hizmet veren bir grup olarak kalsalardı herhalde bu noktaya gelmeyeceklerdi.

Dolayısıyla dini camialar, gruplar, cemaatler kendi kimliklerini dayatmadıkları, ‘ biz egemen olmalıyız’ gibi bir güç zehirlenmesine kapılmadıkları, devletin onların ekonomik ve insan gücünü takip edebildiği sürece elbette faydalıdırlar. Ama alt kimliği üst kimliğe dayatıp, devletin gücünün üstünde bir güç olmaya çalıştıkları zaman elbette orada problem ortaya çıkmaktadır.” dedi.  

Din Aşktır ! 

Din gönüllüsünde bilginin amelle ve aksiyonla bütünleşmesi gerektiğinin altını çizen İstanbul Müftüsü Yılmaz, şöyle konuştu:
“Din aksiyona dönüştüğü zaman gerçekten gönüllerde makes bulur. Bilginin çok öne çıktığı çağımızda, bilgiyi kutsadık.

Din alanında bilgi kutsanamaz. Bilgi amelle, aksiyonla, ahlakla buluşuyorsa elbette çok mübarektir, çok güzeldir. Ama sadece bilgi hammalı olmanın hiçbir anlamı yoktur. Merhum Muhammed İkbal, ‘Din aşktır’ diyor. Bugün tabi biz akademik bilgiyi çok önemser hale geldik. Akademik bilgi elbette önemli ama toplumla paylaşılmamışsa, aksiyonla buluşmamışsa, insanlara ulaşmak gibi bir derdi olmamışsa çok fazla değeri de yok. Bilgi mutlak olarak çok önemli olsaydı zaten Google’da var, aradığınız her bilgiyi orada bulabiliyorsunuz. Google’ın ‘alem-ül ulema’ olması gerekirdi. Demek ki, bizim amelle buluşan bir bilgiye ihtiyacımız var.

İlmin irfana dönüşmesine ihtiyacımız var. Bizim kendimizi yenilememiz, bilgilerimizi tazelememiz de bu bakımdan son derece önemli.”

Kaynak:Dinigercekhaber
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER