banner190

Trump'a İnat Türkiye'den Kudüs'e Ziyaretler Arttı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın, Kudus'ü İsrail'in başkenti kabul edip büyükelçiliğini buraya taşıma kararı, Kudüs'e olan ilgiyi arttırdı. Tur şirketleri taleplere yetişmekte zorlanıyor.

Trump'a İnat Türkiye'den Kudüs'e Ziyaretler Arttı
banner185

AA muhabirinin tur şirketleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından edindiği bilgiyi göre, Türkiye'den Kudüs'e giden ziyaretçi sayısında büyük artış yaşanıyor. 

ABD'nin kararına en büyük tepkiyi gösteren ve konunun İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM nezdinde ele alınmasına öncülük eden Türkiye, Kudüs ziyaretlerinde İslam ülkeleri arasında da ilk sırada yer alıyor.

STK temsilcileri ve turizm şirketleri yetkilileri, ilgiden memnuniyetlerini dile getirirken, bilet fiyatlarına ve ABD doları kullanımına ise tepki gösteriyor.

Filistin ve Kudüs'le ilgili önemli çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarından Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, ABD'nin Kudüs'le ilgili İsrail lehine aldığı karar üzerine İslam dünyasının ortaya koyduğu tepkiyi Kudüs'ün birleştirici gücü olarak değerlendirdi.

Aralarındaki sorunlar nedeniyle bir araya gelmesi mümkün görünmeyen İslam ülkelerinin BM oylamasında ABD'nin açık tehditlerine rağmen Kudüs için birleşmesinin önemine vurgu yapan Demirci, "Bu duruş, Müslüman halkları da etkiledi ve Kudüs'e sahip çıkmak, orada bulunmak adına bir hareketliliğe neden oldu. Kudüs eskisine oranla daha çok Müslümanların gündeminde ve Kudüs’e gitmek isteyenler her geçen gün artıyor. İnşallah Kudüs'e ziyaret daha da artar. Çünkü bu ziyaretler Kudüslü Müslümanlara güç veriyor ve ziyadesiyle memnun ediyor." dedi.

- "Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz" 

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat, derneklerinin Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya hizmet için çalışmalar yaptığını belirterek, son olaylardan sonra Kudüs'e gitmek için kendilerine müracaat edenlerin sayısında da büyük bir artış olduğunu söyledi.

Talepleri karşılamakta zorlandıklarını ifade eden Yenihayat, "Daha önce derneğimizin organizasyonuyla Kudüs'e yılda ortalama 400 kişi giderken, bu ay kişi sayısı şu anda 350 civarındadır. Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. Gelen müracaatları bekletip sıraya koymak durumunda kaldık. Sonraki aylar için yer ayırtanlar da oldukça fazla." diye konuştu.

- "Uçak biletleri henüz tarihler açıklanmadan gruplar tarafından kapatılmış durumda"

Ashab-ı Aksa Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Hakan Karagül ise Kudüs'ün işgalinin 100. yılında ABD'nin kararına karşı tüm dünyanın İsrail'in işgalci bir devlet olduğunu görüp buna karşı çıkacak hamleler geliştirdiğini ifade ederek, Türkiye'nin bunda çok büyük rolü bulunduğunu kaydetti.

ABD'nin kararı sonrası Mescid-i Aksa'ya, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadaki Müslümanların ilgisinin arttığını söyleyen Karagül, şöyle konuştu:

"Türkiye'den sonra Malezya ve Endonezyalı Müslümanların büyük ilgisi var. Türkiye'den yapılan uçuşlarda THY ve diğer firmaların uçak biletleri, henüz tarihler açıklanmadan gruplar tarafından kapatılmış durumda. Mescid-i Aksa çevresindeki otellerde de aylar öncesinden rezerve edildiği için yer bulunamıyor. Bu süreç Müslümanları tetikledi ve Müslümanlar, Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaya başladılar. Kudüslü Müslümanların ortak bir refleksi var ki o da hem doğusuyla hem batısıyla Kudüs'ün Filistin'in ve tüm Müslümanların başkenti olduğu kanısı. Batı Kudüs'ü İsrail'e bırakmayacak tavır ve kararlılık ortaya koyuyorlar."

- Önümüzdeki 6 ayın doluluk oranı yüzde 70'ler seviyesinde

Kıble Turizm firmasının sahibi ve Kudüs rehberi Numan Balcı da ABD'nin kararını "küstahça" olarak niteleyerek, kararın ardından İslam dünyasının birçok yerinden olduğu gibi Türkiye'den de Kudüs'e ziyaret taleplerinde artış yaşandığını bildirdi.

Kudüs ziyaretleriyle ilgili rakamlar veren Balcı, "İsrail makamları tarafından geçen hafta cuma günü Kudüs'e 2 bin 300 Türk'ün geldiği bildirildi. Normalde 150-200 kişi gidiyordu. Bizim firmamızda da talepler arttı. 2018 tur planımızın ilk 6 ayı için tur planlarımızı hazırladık. Doluluk oranı şu an yüzde 70'ler seviyesinde. Türk Hava Yolları'nın fiyat politikasının değişmesi halinde bu sayının çok daha artacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

- "ABD'ye tepki olarak dolar ile Kudüs'e gidiyoruz" tepkisi

İkram Turizm yöneticisi Şaban Bilgiç, ABD'nin Müslümanların 3 hareminden birisi olan Mescid-i Aksa'nın yer aldığı Kudüs üzerindeki kararının, turizm açısından olumlu etkisi olduğunu belirtti.

Yaşanan son gelişmelerin bilinç eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunduğunu dile getiren Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son zamanlarda gerek kültürel faaliyetler olsun gerekse sivil toplum kuruluşlarının yaptığı etkinliklerden dolayı Kudüs turlarına  talep arttı. Burada da misafirlerimizin 'ABD'nin Kudüs kararına karşı tepki olarak ABD doları ile Kudüs'e gidiyoruz' diye haklı bir tepkileri var. Ekonomik bağımsızlık mücadelesi olarak nitelendirsek de maalesef inanç turizmimiz de dolar istilasında." 

 Ufuk Tur Genel Müdürü Altuğ Şen de son yıllarda Kudüs turlarına ilginin arttığını ancak ABD'nin kararı sonrası önemli bir artış yaşandığını bildirdi. Normal şartlarda yılın ilk döneminde durgunluk yaşanabildiğini belirten Şen, şu anda ramazan ayına kadar tüm rezervasyonlarının dolduğunu kaydetti.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER