banner190

Yapılan Dağılım Adaletli mi?

Vekil İmam Hatipler ve Fahri Kur’an kursu hocalarına da ...

Yapılan Dağılım Adaletli mi?
banner185

Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Devletten 9500 sözleşmeli kadro verildi. Tabi ki bütün adayları bir heyecan içine girdi. Tüm adaylar Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan dağılımı beklerken 31.12.2017 tarihinde açıklanan dağıtımla şoka uğradılar sebebi çok açıktı adaletli bir dağılım yoktu.

 Şimdi sebeplerini açıklayalım;

1.İlahiyat Fakültesi Mezunları:

Kontenjanları 1000 sözlüyede üç katı yani 3000 kişi sözlüye çağrılacak ve sözlü taban puanı tahminimiz 50 puana kadar düşecek şimdi İlahiyat Fakültesini bitirmiş bir kişi DHBT ‘den 50 ila 60 puan arasında bir puanla sözlüye çağrılması ilginç değil mi?

 İlahiyat Fakültesi Mezunu olup 55 puan alan birisinin İmam Hatiplik yapmak için sıkıntılı olduğunu düşünüyoruz.

Çünkü İlahiyat Fakültesini bitiren bir kişi bilgisi ile öne geçmesi lazım ama 55 civarlarında puan alanın bilgisi yok demektir. Sonuçta namazları diploma değil kişi kıldıracak.

Fakat iyi puan almış İlahiyat Fakültesi mezununa ilk imam olma hakkı verilmesi gerekiyor bunda hemfikiriz.

2. En yüksek kontenjanlardan birisi de 3000 kişilik hafızlar ve sözlüye 9000 kişi çağrılacak

En yüksek kontenjanlardan birisi de 3000 kişilik hafızlar ve sözlüye 9000 kişi çağrılacak Dolayısıyla sözlü taban puanı yine 50 olacak diye tahmin ediyoruz. İyi bir Hafız’a kimse bir şey diyemez. Çünkü onlar en üst kademede olan insanlardır.

Allah’ın kelamını ezberlemiş kıymetli insanlar, fakat soru yine şuraya geliyor 60 altı alan hafız hocalarımızın bilgisi sıkıntılı demektir evet belki çok güzel namaz kıldıracaktır ama namaza bir şey olduğunda veya cemaat bir soru sorduğunda o namazı ve cemaati toparlayacak bir bilgiye de sahip olması gerekiyor.

Şuanda Ülkemize birlik beraberliği sağlayacak yeri geldiğinde bilgisiyle cemaate bir şeyler açıklaya bilecek bilgisi olması gerekiyor. 60 altı alan bir kişinin de bilgisi yeterli olmadığını kendisini geliştirmesi gerektiği ortadadır.

60 altı alanları küçük görmüyoruz yanlış anlaşılmasın sadece biraz daha kendilerini geliştirmeleri gerektiği kanaatindeyiz. Ama yıllarca emek vermiş Kur’an’ı Kerim’ i ezberlemiş ve birazda bilgili olan Hafızlarımıza mutlaka öncelik verilmeli ve mihraplar da görülmelidir.

Yani kısaca özetlemek gerekirse İmam Hatip’in birazda bilgisi olması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı taban puan olarak 60 puanı belirledi fakat bu puana uyulmuyor.

60 puan üstü İlahiyat ön lisans ve İHL varken diğer kategorilerin 50 DHBT puanına düşmesi kaliteyi artırmayacağı aksine düşüreceği aşikardır.

Vekil İmam hatipliğe ve Fahri Kur’an kursu öğreticisi alırken bile taban 60 oluyor ve 60 altı olanlar sınava giremiyor eğer diğer kategorilerde de 60 üstü yoksa öyle 60 puan altı çağrılıyor.

 Ama sözleşmeli alımda 60 altına düşmesi çok garip oluyor ve diğer kategorilerde bekleyen onca 60 üstü adayların haklarına girildiği kanaatindeyiz.

Aynı şekilde Vekil İmam Hatipler ve Fahri Kur’an kursu hocalarına da en azından bir sözlü hakkı tanınması kanaatindeyiz âcizane ama direk kadroya geçirilmesi doğru olmaz. Neden sözlü hakkı verilmeli? Diye aklımıza soru gelebilir.

 Yıllarca vekil veya fahri öğretici olarak çalışanlar var. Diyanetini bilen, işlerin nasıl yürütüldüğünü, cemaatle nasıl iletişime geçildiğini, bayram namazlarında, Cuma namazlarında ne yapılması gerektiğini bilen.

 Aynı şekilde fahri öğreticilerin kadrolu bir hocanın gitmediği köylere gidip ders anlatması, aldığı maaşı da yol parası olarak kullanması ve çok zorluklara rağmen görev bilincini elde etmiş Vekil İmam Hatip ve Fahri öğreticilik yapan kardeşlerimize en azından bir sözlü hakkı tanınması gerekmektedir.

 Örneğin staj neden yaptırılır?

Tecrübe kazansın diye, bizde diyoruz ki elinde bu tecrübeyi kazanmış hocalarımızın da değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı 60 barajını korumalı diğer kategorilerde 60 üstü varken 60 altına düşülmesini doğru bulmuyoruz. Biz Diyanet İşleri Başkanlığımızı eleştirmiyoruz ki eleştirmekte haddimiz değildir.

Sadece acizane fikrimizi söylüyoruz.

 Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığımıza yapılan saldırılara karşı da diyoruz ki ;

#DiyaneteSahipÇık

DİNİ GERÇEK HABER        EDİTÖR / Burak ÇETİNER

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
GELEN GİDENİ ARATIRIN İSPATI EY İKTİDAR
GELEN GİDENİ ARATIRIN İSPATI EY İKTİDAR - 3 yıl Önce

HAKKIMIZ HARAM OLSUN BU
MAM HATİPLİYE VURDUĞUNUZ SON DARBEYDİ AMA ASİL SON DARBEYI İKİ MİLYON İMAM HATİPLİ SİZE VURACAK BEKLEYIN

Birbey
Birbey - 3 yıl Önce

Sikintinin aslinda buyugunu gormemissiniz. Diyanet bence ilahiyat lisans mezunu imam almamali. Neden ? Cunki ilahiyat mezunu imam diyanette fazla durmuyor en azindan imam olarak... ya baska kuruma geciyor yada baska unvana diyanet bunyesindeki baska unvana. Ve 1-2 sene icinde tekrar acik doguyor. Ya bunun onune gecilmeli yada fefiginiz gibi kpss citasi yukselmelidir. Her ilahiyat bitiren ayni kefede olmamalidir.

Ali Öztürk
Ali Öztürk - 3 yıl Önce

Değerli dostum bilgi bir şekilde öğrenilebilir kişi kendisini gelistirebilir ancak sonradan hafızlık yapmak oldukça güç oluyor ancak şunu kesinlikle arzu ediyoruz bir imamın yani din görevlisinin arapça alt yapısı olmalı ilgili arkadaşlara başarılar diliyorum

İsmail çevik
İsmail çevik - 3 yıl Önce

Bravo hocam çok doğru sonuna kadar destekliyorum sizi

Abdullah
Abdullah - 3 yıl Önce

Hakkın hatırı alidir hiçbir hatıra feda edilmez ortada bir yanlış varsa çekinmeden söylenir bu dağılımın adaletli olmadığı ortada bu haberi yapanlardan Allah razı olsun

Hasan
Hasan - 3 yıl Önce

Diyanette adalet mi arıyorsun. Adaletin en son uğrayacağı kurum diyanettir.

Yorgun
Yorgun - 3 yıl Önce

Herkes 70_80 le giremiyor ama 50 puanla giriyorlar haram olsun bunlara

Adem
Adem - 3 yıl Önce

Fahri alımında dhbt taban puan 60 sözleşmeli alımında 50 puan sizin adaletinizi sevsinler bu alımı ve dahılı hiç unutmayacağım ve bürokratların yüzüne vuracağım

SIRADAKİ HABER