banner190

2020 DHBT Hakkında Tüm Merak Edilenler!

DHBT Sınavı Hakkında,sosyal medya hesaplarımıza gelen sorular doğrultusunda tüm merak edilenleri cevapladık... Detaylar Haberimizde..

2020 DHBT Hakkında Tüm Merak Edilenler!
banner185

Diyanet İşleri Başkanlığı,din hizmetleri  sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

Müezzin-kayyımlık, imam hatiplik, Kuran kursu öğreticiliği gibi kadroları tercih edebilmek için adayların kesinlikle DHBT’ye katılmaları gerekmektedir. DHBT’ye katılmayan adayların ilgili kpss puanı hesaplanamayacağından atanmaları da mümkün olmayacaktır.

Kimler DHBT’ye başvurabilir?

1- Kur’an kursu öğreticiliği kadrosuna ilk defa atamada aranan şartlar:

İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak, şartları aranır.

2- İmam-hatiplik kadrosuna ilk defa atamada aranan şartlar:

İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
İmam-hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak,
KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak, şartları aranır.

3- Müezzin-kayyımlık kadrosuna kadrosuna ilk defa atamada aranan şartlar:

Lise veya dengi okul mezunu olmak,
Hafız olmak (İmam hatip lisesi mezunları için bu şart aranmaz.),
KPSS’den Başkanlıkça belirlenen puanı almış olmak,
şartları aranır. Bu şartlara ek olarak artık DHBT’ye girmiş olup ilgili puanı alma şartı da aranacaktır.

Tüm kadrolarda ortak olarak en az imam hatip lisesi mezunu olma şartı aranmaktadır. Eğer imam hatip lisesi mezunu değilseniz ön lisansta ya da lisansta din hizmetleri ile ilgili bir bölüm okumanız gerekmektedir.  Sadece düz lise mezunlarının DHBT’ye girmesine gerek yoktur. İlgili din sınıfı atamalarına başvurmaları mümkün değildir. Aynı şekilde din hizmetleri ile ilgili herhangi bir ön lisans okuyanların da DHBT’ye girmesine gerek yoktur, girseler de atamaları yapılmayacaktır. Ancak imam hatip lisesi mezunu olup farklı bir ön lisans okuyanlar bu sınava girip din hizmetleri sınıfına atanabilirler.

DHBT Konuları ve Soruları

A-) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.

B-) DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

İslam İnanç Esasları
İslam İbadet Esasları
Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
Siyer
İslam Ahlakı

C-) DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

Tefsir
Fıkıh
Hadis
Akaid & Kelam
İslam Tarihi
Dinler ve Mezhepler Tarihi
Dini Hitabet

DHBT Puan Hesaplanması

a) Sınava katılan adaylar için diğer KPSS puan türlerine ek olarak, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ile DHBT oturumundan alınan sonuçların birlikte hesaplandığı öğrenim düzeylerine uygun KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanları hesaplanacaktır.

b) Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.

c) DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSSGenel Yetenek-Genel Kültür oturumuna girmemiş; aynı öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi veya DHBT’de en az bir soruya cevap kağıdı üzerinde cevap vermemiş adayların KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır.

d) KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları, DHBT sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!

Mobile uygulamamızı indirmek için tıklayınız..
Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayınız..
Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayınız..
Instagram hesabımızı takip etmek için tıklayınız..

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER