banner190

Araklı Fatih Camiinde İlk Cuma Namazı Kılındı

Karadeniz'in en büyük camileri arasında yer alan Araklı Merkez Fatih Camii,4500 metrekare üzerine kurulu. Toplam 1680 metrekare ibadet alanına sahip camide aynı anda 5000 kişi ibadet edebilecek.

Araklı Fatih Camiinde İlk Cuma Namazı Kılındı
banner185

2008 de inşaatına başlanan ancak bir türlü bitirilemeyen Araklı Merkez Fatih Camii hayırseverlerin ve Müftülük personelinin büyük katkılarıyla artık son safhaya geldi İlk defa cuma namazının kılındığı Karadeniz'in en büyük camileri arasında yer alan Camii 4500 metrekare üzerine kurulu. Toplam 1680 metrekare ibadet alanına sahip camide aynı anda 5000 kişi ibadet edebilecek.

3 yıldır görevli olduğu Araklıda birçok başarının arkasında imzası olan Müftü Tohumcu'nun gayretlerini de gözardı etmek mümkün değil. Daha önce Kars'ın Akyaka, Erzurum Hınıs ilçelerinde görev yapan Tohumcu gittiği her yerde unutulmaz eserlere imza atıyor.. Bir memurdan öte, halktan biri gibi davranarak halkın gönlüne taht kurup bir çok hizmette örnek ve öncü olan Müftü Tohumcu, yardım sağlamanın, makamlarla halk arasına aşılmaz mesafeleri ortadan kaldırmakla mümkün olacağın ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

"Herşeyden önce din hizmetleri gönül işidir.Bu nedenle"Din Görevlisi" yerine "Din Gönüllüsü" kelimesini kullanıyoruz. Bir işte gönüllü olmadınız mı başarılı olmanız mümkün değil. Ayrıca her işi ekip halinde başarabilirsiniz. Biz bunu çok önemsiyoruz. Diyelim ki bir arkadaşımızın lojmanının tamir edilmesi gerekiyor, o işi yapabilecek başka bir arkadaşımız işe hemen el koyuyor. Bir çok işi imece usulü ile yapıyoruz. Vefat eden iki din görevlimizin (Allah her ikisine de rahmet eylesin. ) eşi ve çocukları için Diyanet Vakfı Araklı Şubesi aracılığıyla iki daire alıp tapularını teslim ettik. Metruk halde ki bazı binaları lojmana dönüştürerek mağduriyetleri giderdik. Gençlik merkezleri bizim için çok önemli. Çünkü gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Bu merkezlerde evlatlarımızı ağırlıyor, onları dinliyoruz, sıkıntılarına çareler üretiyoruz, çeşitli aktiviteler düzenliyoruz. Gençlerimizin okul derslerine yardımcı olmanın yanında kuran derslerine ve çeşitli ilmihal, siyer dersleriyle bilgilerinin artması sağlıyoruz. İlçemiz kuran kurslarının çok yoğun olduğu bir ilçe olmasının yanında kursların modernliği ile de ön planda olması bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Kurslarımız inşa ederken Toplantı salonlarından tutun, çocuklarımızın oyun alanlarına, ders göreceği ferah sınıf ortamına kadar her şeyi planlarımız içerisine dahil ediyoruz. Kurban bayramında sadece Araklı da 300 adet kurban kesip fakirlere ulaştırdık. Pandemi sürecinde Kaymakamlığımızın öncülüğünde her mahalleden sorumlu din görevlilerimizden oluşan gruplar oluşturup halkımıza yardımcı olduk. Bu yardımlarımız hala devam ediyor... Din, hayatın her alanında, muhtaç olduğumuz hava su gibi olmazsa olmaz kurallar bütünüdür. Bu nedenle bizim görevimiz sadece namaz kıldırmak olamaz. Bir çok konuda halkın bizden maddi ve manevi beklentisi var. Bu şuur içerisinde ekip halinde sadece Allah rızasını gözeterek çalışıyoruz.

Kısaca; halk, müftülük ve din görevlisi kardeşlerimle bir çok hizmetler yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.Cuma namazı kıldığımız Araklı fatih camii, görünümüyle mimari yapısı ve müştemilatıyla bizi ziyadesiyle daha da motive etti. Diyanet Vakfı Araklı şubesi olarak sadece bu caminin çevre düzenlemesi için 630 000 TL. katkımız oldu; işçiliğini bizzat üstlendik Ayrıca vitray pencereleri ve alt kattaki ahşap pencereler için 500. 0000 TL, taş kaplamasina 110. 000 TL, nakis ve Edirnekariler için 230. 000 TL. Bizzat Müftülük olarak katkı sunduk.

Çok mutluyuz. Bazı eksiklerine rağmen bu safhaya ulaşmış olması büyük başarı. Bu başarı hepimizin başarısı. Hayır sahipleri minnet duymamız gereken insanlardır. Karadenizin en büyük camileri arasında olan bu mabede halkımızdan "bir metrekarede senin katkın olsun" kampanyasıyla yardım talep ettik. Adeta cennette bir köşk kazanmak için herkes koşuşturdu.Ve nihayet son safhasına geldik. İnşallah en kısa sürede hayırsever kardeşlerimizin yardımıyla bu işi nihayete erdirecreğiz."

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER