banner190

Camilerimizin Fatura Mağduriyeti Giderilmelidir

Diyanet-Sen,camilerin fatura mağduriyetinin giderilmesi ile ilgili bir yazı yayınladı.

Camilerimizin Fatura Mağduriyeti Giderilmelidir
banner185

Diyanet-Sen'in yayınlamış olduğu yazı şu şekilde:

''Camilerin ısınma ve soğutmadan kaynaklı elektrik faturaları cami görevlileri, cemaat ve eletrik şirketlerini karşı karşıya getirmeye devam ediyor.

Camilerde hali hazırda uygulanan çift elektrik abonelik sistemi ile camilerin aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanırken, ısınma ve soğutma giderlerin vatandaşlardan toplanan paralarla ödenmeye çalışılıyor.

Ancak kışın soğuk aylarda ısınma giderlerinin çok yüksek olması yüksek eleltrik faturalarına ve borçların ödenememesine sebep olmaktadır. Borçların ödenememesi ve yeni faturaların eklenmesi eleltrik şirketlerini cami elektriklerini kesme noktasına getirmiştir.

Din görevlilerinin caminin elektriğini ödemek, cemaati kışın ısıtmak, yazın serin bir şekilde ibadet etmelerini sağlamak gibi bir görevi olmadığı halde vatandaşların uygun ortamlarda ibadet edebilmesi için elinden geleni yapan din görevlilerimimiz maalesef eletrik şirketleri tarafından borcun muhatabı olarak görülmesi, vatandaşlar tarafından da sürekli para toplamak zorunda kaldığı için rencide edilmesi bizleri üzmektedir. Elekrtrik faturalarını ödemek için vatandaşlardan istenen bağışlar hem vatandaşları hem de para toplamak zorunda kalan din görevlilerimizi bıktırmıştır.

Diyanet-Sen olarak toplu sözleşmeye taşıdığımız cami elektrik faturalarının genel bütçeden karşılanması maddemiz ile cami aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanmaya başlanmış ve sorun kısmı olarak çözülebilmiştir. Çözüm odaklı sendikacılık yapan Diyanet-Sen camilerimizin ısınma ve soğutma giderlerinin de genel bütçeden karşılanması konusunu önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Diyanet İşleri Başkanlığı Kurum İdari Kurulu Toplantısına tekrar taşıyarak bir an önce konunun çözüme kavuşması için önerilerini sunacaktır.

Kamu hizmeti veren camilerimizin ısınma ve soğutma giderleri genel bütçeden ayrılacak bir ödenek ile karşılanmalı; camilerimizi, din görevlilerimizi ve ibadet için camiye gelen cemaati rahatlatacak adımlar bir an önce atılmalıdır.''

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 11:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nureddin Turhan
Nureddin Turhan - 4 ay Önce

Camiler kamu hizmeti yapan kurumlardır.Devlet okul hastane gibi kurumların ısınma giderlerini karşılıyorsa camilerinkileri de karşılamalıdır.

Hakkı ünal
Hakkı ünal - 4 ay Önce

Camiler yakıtını da aydınlatmalarını da ödeyecek durumdadır.Devlete yük olmaya gerek yok
Yanlış yoldasınız

Eksik
Eksik - 4 ay Önce

Haberde aydınlatma elektriği genel bütçeden karşılanıyor yazmış. Fakat ADANA sayhandaki camiilerin aydınlatma faturaları ödenmiyor. Hali hazırda son 6 ayın aydınlatma faturaları halen ödenmemiş olduğu için seyhandaki camiilere elektrik kesme ihbarnamesi gelmiştir.

The03
The03 - 4 ay Önce

Daha minare pirizler ve anfi cereyanlarınıda ısınma abonesi olduğumuz saate bağlanma şartı geldi.

Abdullah
Abdullah - 4 ay Önce

Güzel inşaAllah hal olur
Ey diyanet sen sınavsız ilitamı ne yapacaksınız yüzünüze gözünüze bulaştırdınız

Mehmet Sabri Yılmaz
Mehmet Sabri Yılmaz - 4 ay Önce

Aydınlatmayı ödemiyorlarki, ısıtma ve soğutmayı ödesinler. Neymiş efendim ödenek gelmemiş, ne kadar acı verici...
Sırf elektrik kesilmemesi için geçtiğimiz Mayıs ayında geriye dönük 8 tane Aydınlatma faturasını ödenek Yok diye biz ödedik. Taahhüt edilen yapılsa sorun olmayacak bu tür konular. Eminim ki bu durumda olan sadece ben değilim, başkaları da vardır. Allah kolaylık versin inşAllah...

SARI ÇİZMELİ
SARI ÇİZMELİ - 4 ay Önce

DİYANET CAMİİ GÖREVLİLERİ VE HALKA VE KURAN KURSU GÖREVLİLERİNE ÖDETTİĞİ MASRAFLARI DERHAL KENDİ BÜTÇESİNDEN TEMİN ETMELİDİR....

SIRADAKİ HABER