banner190

Cemaatin Protesto Ettiği İmamla İlgili Açıklama

Sakarya Müftüsü Hasan Başiş,cami imamıyla tartışan cemaatin dışarda namaz kılmasıyla ilgili "Sadece birkaç kişiyle ilgili sorun var ve bunu ortadan kaldıracağız, imamı da oradan alacağız. Bu sıkıntılardan sonra orada görev yapmasını uygun görmüyoruz" açıklamasında bulundu.

Cemaatin Protesto Ettiği İmamla İlgili Açıklama
banner185

Kaynarca ilçesine bağlı Müezzinler Mahallesi’nde yaşayan bazı vatandaşlar, mahalle camisinin imamı A.B. ile tartışıp durumu İlçe Müftülüğü'ne bildirerek imamın değiştirilmesini istemişti. 

Müzezzinler Mahallesi Muhtarı Saffet Kansu, imam değişene kadar camide namaz kılmayı düşünmediklerini belirterek, "Köyümüz halkı ve ihtiyar heyeti olarak imamdan memnun değiliz, imamıza küstük. Bu sebepten dolayı imamımızla ilgili gerekli müracaatları Müftülük ve diğer makamlara yaptık" diye açıklamada bulunmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olayın incelenmesine yönelik verdiği talimat üzerine konuyla alakalı Sakarya Müftülüğü'nce soruşturma başlatıldı.

'Orada Görev Yapmasını Uygun Görmüyoruz'

Müftüsü Hasan Başiş'in konuyla alakalı olarak şu ifadelere yer verdi:

"Kaynarca ilçemizde yaşanan olaydan dolayı üzüldük. İl Müftülüğü olarak tahkikat başlattık ve neticesini daha sonra açıklayacağız. Oradaki halkımızın da ifadeleri alınacak, imamızın da ifadesi alınıyor. İnşallah neticeyi ortaya çıkaracağız. Sadece bir akşam yatsı namazı dışarıda kılınmış, onun haricinde namazlar hep cami içerisinde kılındı. Oradaki halkla da görüştük, herhangi bir tedirginlik de yok. Sadece birkaç kişiyle ilgili sorun var ve bunu ortadan kaldıracağız, imamı da oradan alacağız. Bu sıkıntılardan sonra orada görev yapmasını uygun görmüyoruz" dedi.

Daha sonra İl Müftülüğü tarafından başlatılan soruşturmada ifadesi alınmak üzere çağrılan imam A.B. ve Nuhal Altay isimli vatandaş arasında müftülük önünde tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi sonucu olay yerine gelen polis ekipleri, İlçe Müftülüğü'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından imam ve Nuhal Altay’ı, Kaynarca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürerek ifadelerini aldı.

Müftülük çıkışında konuşan Muhtar Kansu, "Bugün il müftülüğümüzden denetleyici geldi. İmamımızın görevden alınmasını istiyorduk, görevden alındı şu anda. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a teşekkür ediyoruz. Bizim sıkıntımız imamlarla değil, bir şahısla" diye açıklamada bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
İmam
İmam - 4 ay Önce

Bırakın. Bu işleri bir iki kişinin çığırtkanlığı dan dolayı imamı linç edeceksiniz nerdeyse.Bir sürü cins var öyle.islerine gelmeyince her türlü iftirayı atarlar.Olmadi belden aşağı vururlar.Oraya İmam verilmemesi gerekir.İsine gelmeyen hemen medyaya basvuruyor.Evde karısına kızına söz geciremeyen imama saldırıyor.o muhtarida görevden almak lazım o zaman.

Azîz TAŞAR
Azîz TAŞAR - 4 ay Önce

O mahalleye 5 yıl gorevli vermeyiniz

Hüseyin Aydın
Hüseyin Aydın - 4 ay Önce

Yasanan bu tatsız olay bir an evvel çözülüp hakkaniyete uygun tetbir alınmalı sosyal medya üzerinde. Camii görevlisine karşı yapılan bu etik dışı protesto diyorum çünkü namaz kılınan yere yakın başka bir camii de var kaldiki camiye gittilerde camii görevlisi camiyi mi gitledi de dışarda namaz kılıyorlar yok böyle birşey bu protesto olayını tertipleyenlere gereken ceza verilmeli camii görevlisi yanlış yapmışsa gidersin müftülüğe gereken işlemleri yaparsın diyanet işleri başkanlığımız madem dışarda naz kildiracak görevlileri var bu camiye atama yapması ne kadar doğru tartışılır vesselam

Kaplan
Kaplan - 4 ay Önce

İlk iş imamı görevinden almak olmamalı belki imam haklıdır hemen imamın yeri degişdirme olayına gidiliyor malesef bu da cemaatin biz istedigimiz imamı gönderir istedigimiz imamı gediririz algısı oluşuyor ve imamlar cemaat karşısın da masif kalıyor imam görev yerin de kalmalıdır görevini yapmıyorsa o ayrı bir konudur cemaatten bir kaç kişi istemiyor diye böyle yapılması yanlıştır siz dini haberi de kınıyorum bu gibi olayları gündeme gedirdigiz için

Murat
Murat - 4 ay Önce

Bu köye bir daha imam verilmemeli hiç bir imam bu köye gitmemeli bence ancak o zaman imamların değeri anlaşılır

İlhan DEMİR
İlhan DEMİR - 4 ay Önce

Bu zorlu süreçte sıkıntı yaşayan din görevlisini sorumluluğun gereği olarak Yalnız bırakmayan yetkili sendikayı etkili sendikayı ve imam hatibin yanında yer alan sivil toplum örgütlerinin kutluyorum

Ne diyeyiim bilemedim
Ne diyeyiim bilemedim - 4 ay Önce

Mazlumu getirin bana.

A.sinan ÜNLÜ
A.sinan ÜNLÜ - 4 ay Önce

Yorum yapilacak durum zaten ilgililer yapmiş yorumsuz.Ancak şunu belirtmek gerekirse her ne kadsr imamlar devlet memuru olsalarda aslinda Allahin memurudurlar..
Alacaklari örnek Hz.Rasulullahtir..


SIRADAKİ HABER