banner190

Cumhurbaşkanlığından Kritik Maske Kararı!

Cumhurbaşkanlığından kritik maske kararı! İlave gümrük vergisi yüzde 0'a düşürüldü

Cumhurbaşkanlığından Kritik Maske Kararı!
banner185

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, maske üretiminde girdi olarak kullanılan "melt blown" kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra düşürüldü.

Maske üretiminde kullanılan "melt blown" kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde yüzde sıfıra düşürüldü.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kişisel maske kullanımının önemi dikkate alındı

Kararla, Ticaret Bakanlığınca dünyayı etkisi altına almaya devam eden koronavirüs salgınıyla mücadelede kişisel maske kullanımının önemini göz önünde bulundurarak, maske üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla düzenleme yapıldı.

Buna göre, maske üretiminde girdi olarak kullanılan "melt blown" kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim'e kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra indirildi.

Gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü

Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği'nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye'de üretimi bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.

Kaynak:Yeniakit 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER