banner190

DGS İlahiyat Kontenjanı Yüzde 50 Düşürüldü!

DGS İlahiyat Kontenjanı Yüzde 50 Düşürüldü.Öğrenci adayların ÖSYM'ye tepkisi gecikmedi

DGS İlahiyat Kontenjanı Yüzde 50 Düşürüldü!
banner185

Dikey Geçiş Sınavı sonrasında kontenjanları 8150’den 4500’e düşürülen İlahiyat uzaktan lisans tamamlama öğrenci adayları Ösym’ye tepki olarak sosyal medya platformu olan twitter’da #ilitamkontenjanımadokunma hashtagı ile gündemi ile Türkiye gündeminde ilk sıralara yükseldi.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz mağdur öğrencilerden S. H. İsimli twitter kullanıcısı bu tür haksızlıklara dönem dönem farklı formatlarda maruz kaldıklarını, 28 Şubattan buyana sürekli eğitim haklarının çeşitli gerekçelerle kısıtlandığını artık son yaşadıklarından sonra bu tür haksızlıklar karşısında susmayacaklarını seslerini duyup sorunları çözülene dek sosyal medyada etkinliğe devam edeceklerini ifade etti. 
S. H. Sözlerini şöyle sürdürdü “0.5 net şartı dediler, "eyvallah" dedik, “Sınavsız İLİTAM olmaz” dediler ona da "eyvallah" dedik, sınava girdik, soruları zor sordular, ona da "eyvallah" dedik, son darbeyi de kontenjanları 8.150'den 4.500'e düşürerek vurdular, ama bu sefer buna "eyvallah" demeyeceğiz. Boyun bükmeyeceğiz. Biz "eyvallah" dedikçe sıradaki darbeyi indiriyorlar. Biz de insanız, sabrımız vardı, şuan sabrımız taştı. Kaya taşını yerinden oynattılar artık önüne çıkanı ezip geçecek! YETER ARTIK 28 ŞUBATTAN BUYANA YAPTIKLARI! Acaba böylesine bir haksızlık Ösym tarihinde başka hangi bölüme veya branşa yapılmıştır? İLİTAM öğrencileri ve öğrenci adayları bu ülkenin üvey evlatları mı?” diyerek sözlerini tamamlarken “bu haksızlık karşısında tüm vatandaşlarımızı bize sosyal medya platformunda açtığımız #ilitamkontenjanımadokunma hashtagına destek olmaya davet ediyorum” dedi.

"Üniversiteler uzaktan eğitime geçti ilahiyatlar yasak koydu, Dünya uzaktan eğitime geçti, ilahiyat fakülteleri halen daha yüzyüze eğitimde ısrar ediyor. Cumhurbaşkanımızdan sesimizi duymasını, bize destek olmasını sorunumuzu çözmesini bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 14:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semra özbayrak
Semra özbayrak - 2 ay Önce

Biz ler okumak insanlara faydali olmak icin gece gunduz demeden calistik ön lisans mezunu olduk.yillar once dr imamhatililerin önu kesilmisti simdidr tekrar okuma hakkimiz elimizden aliniyo.ama neymis ilitam okumak olmaz mis.artik tum haklar diger ogrencilere 2018 yilinda ve oncesinde nasil verilmisse bizde o hakkimizi istiyoruz

elif güzel
elif güzel - 2 ay Önce

arkadasimiz çok guzel ifade etmiş
sonuna kadar hakliyiz
cumhurbaskanimiz duy sesimizi

Mahsum koçağa
Mahsum koçağa - 2 ay Önce

Sonuna kadar destekliyorum. Emeğimizin karşılığını bekliyoruz.

Nurcan ırmak
Nurcan ırmak - 2 ay Önce

28 şubati görmüş ve yaşamış biri olarak mağduriyetlerimizin artık son bulmasını istiyoruz

Selma kara
Selma kara - 2 ay Önce

Bizler sınav öncesi artırılan sayının nedenini öğrenmek istiyoruz, yüzde yüz artırıldı deyip sınavdan bir gün sonra kontenjanlar neden düşürülüyor, bizler dgs ye girdik, sizden verilen, verileceğini haber yaptığınız kontenjan sayılarını artırmanızı istiyoruz,

Seher DEMİRCİ
Seher DEMİRCİ @Selma kara - 2 ay Önce

DGS Başvuruları sırasında duyurulan Kontenjan sayısının DGS Sınavı sonrasında %50 düşürülmesini şiddetle kınıyorum.Tekrar arttırılmasını istiyoruz.

Mehri Çalışkanöztürk
Mehri Çalışkanöztürk - 2 ay Önce

arkadaşımızın söylediklerine noktasından virgülüne kadar katılıyorum.28 Şubattan bu yana eğitimimizi tamamlayamadik.Hep bi engelleme çabası.Bu ülkede ayrım yapılmaksızın herkes okuma hakkına sahiptir.Yillardır magdur ediliyoruz.Bu engellere ön ayak olan ve emek veren hiçkimseye Hakkımı helal etmiyorum

Ses seda
Ses seda - 2 ay Önce

Kesinlikle kontenjanlar artırılmalı. Onu bilerek girdik sınava. Ne oluyor anlam veremiyoruz. Yetkililer duyun sesimizi

Zahide Aktaş
Zahide Aktaş - 2 ay Önce


SIRADAKİ HABER