banner190

Erbaş, Ayasofya Camisi Çağrı Yaptı: Bir mektep bir medrese olsun

86 yıllık esareti sona eren Ayasofya Camii ile ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun" dedi.

Erbaş, Ayasofya Camisi Çağrı Yaptı: Bir mektep bir medrese olsun
banner185

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,bazı programlar için geldiği Rize'de, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Karaman'a ziyarette bulundu.

Erbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Ayasofya Camii'nin ibadete açılması ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.

"Bütün insanlık için önemli bir değer"

Erbaş, "Bizim gençliğimiz 'Zincirler kırılacak. Ayasofya açılacak' sloganlarını söyleyerek geçti. Sadece Türkiye için değil tüm İslam dünyası için büyük bir anlamı olan, sembolik bir anlamı olan camidir Ayasofya. 86 yıllık bir hasretten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük bir gayreti ile bütün İslam dünyasına, sadece İslam dünyasına değil, bütün insanlık için önemli bir değerdir, önemli bir mabettir." dedi.

"İçinde bir mektep bir medrese olsun"

1500 yılı aşkın tarihi bir geçmişi olduğunu hatırlatan Erbaş, "Dolayısıyla ben bütün insanlığın esasında içinde ibadet edilebilen bir mabede dönüştürülmüş olmasının, aslına rücu ettirilmiş olmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. İnşallah cemaati bol olsun. Ziyaretçisi bol olsun. İçinde sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep bir medrese olsun." ifadelerine yer verdi.

"Cami, kürsü dersleri ile zenginleştirmeye çalışacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak şimdiden çalışmalara başladık. İçinde mektep olan, içinde bütün insanlığa hizmet edebilecek faaliyetlerin yapılabildiği bir cami olarak inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu 24 Temmuz tarihinde ilk cuma namazını kılarak inşallah hizmete açmış olacağız." dedi.

"24 Temmuz'a kadar tamamlamayı planlıyoruz"

Erbaş, "Neler gerektiği konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalar var. Bundan sonra da eksikleri ne ise onları tamamlayacağız. Bunu 24 Temmuz'a kadar tamamlamayı planlıyoruz." dedi.

Kaynak:Yeniakit 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 06:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER