banner190

Erbaş,“Kudüs,İslam ümmetinin iman ve kardeşlik sınavıdır”

“İşgale Karşı Barışa Destek Buluşması”nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam dünyasında şahsi menfaatlerini düşünerek Kudüs’e ihanet manası taşıyan söz ve eylemlerde bulunan bazı kişi ve gruplar da derhal bu hıyanetten vazgeçmelidir” dedi

Erbaş,“Kudüs,İslam ümmetinin iman ve kardeşlik sınavıdır”
banner185

Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistin Devleti Adalet Divanı’nın İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bazı bölgeleri “ilhak planı”na karşı düzenlediği “İşgale Karşı Barışa Destek Buluşması”nda konuştu.

Video konferans sistemi üzerinden gerçekleşen buluşmada Erbaş,Kudüs’ün Müslümanların hakimiyetinde en adaletli ve hoşgörülü yıllarını geçirdiğini söyleyerek, “Kudüs, Müslümanların adil ve hoşgörülü yönetimlerinde farklı inançların birbirine saygı içerisinde varlığını devam ettirdiği örnek şehir olmuştur” dedi. Günümüzde Kudüs’ün işgalcilerin şiddet ve nefret politikalarıyla bu özelliğini kaybettiğine dikkat çeken Başkan Erbaş, “İşgalciler, tüm ahlak ve hukuk ilkelerini ihlal ederek Kudüs’ün işgalini meşrulaştırmak istemektedir. Hukuk ve insanlık dışı uygulamalarla Müslümanların kendi mabetlerinde ibadet etmelerine dahi engel olmaktadır. Dini ve kültürel mirasa zarar vermekte, şehrin Müslüman kimliğini yok etmektedir” dedi.

Başkan Erbaş, “Kudüs topyekûn insanlığın hukuk, ahlak ve vicdan sınavıdır. Kudüs, İslam ümmetinin iman ve kardeşlik sınavıdır. Kudüs, sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil, bütün Müslümanların ortak meselesidir. İnsaf ve vicdan sahibi Yahudiler de Kudüs’teki zulme karşı çıkmalıdır”diye konuştu.

“Tüm dünya Müslümanları Filistin davasını daha çok sahiplenmelidir”

Başkan Erbaş, İslam dünyasına da çağrıda bulunarak, şöyle devam etti:

“İslam dünyasında şahsi menfaatlerini düşünerek Kudüs’e ihanet manası taşıyan söz ve eylemlerde bulunan bazı kişi ve gruplar da derhal bu hıyanetten vazgeçmelidir. Tüm dünya Müslümanları Filistin davasını daha çok sahiplenmelidir.  Müslümanlar, etnik ve mezhebe dayalı kısır çekişmelerden uzaklaşarak kendi meselelerini beraberlik ruhu ve kardeşlik hukuku içinde çözmelidir.”dedi.

“İslam dünyası bütün yeryüzüne iyilik ve adalet getirecek imkanlara sahiptir”

Kudüs’te yaşanan zulmü engellemenin yolunun,Müslümanların birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi olduğunun altını çizen Erbaş, “Biliyoruz ki, İslam dünyası güçlüdür. İslam dünyası zengindir. İslam dünyası bütün yeryüzüne iyilik ve adalet getirecek imkanlara sahiptir. Ama maalesef İslam dünyası bunun farkında değildir. İç çekişmeler, fitne ve tefrika içinde imkanlarını yeterince kullanamamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, “Biz her platformda Kudüs davamızı gündeme getiriyoruz. Bu vesileyle, her türlü işgal ve zulme rağmen yıllardır Mescid-i Aksa’nın muhafızlığını yapan Filistinli mazlum Müslümanların yanında olduğumuzu ve onlara her türlü desteği sunmaya devam edeceğimizi ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Buluşmaya, başta Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Kafkas Müslümanları İdaresi (KMİ) Başkanı Allahşükür Paşazade olmak üzere birçok İslam ülkesinden temsilci katıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER