banner190

Erdoğan,“Türkiye olarak ne hak yeriz ne hakkımızı yediririz”

2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Giresun Limanı'nda düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Erdoğan,“Türkiye olarak ne hak yeriz ne hakkımızı yediririz”
banner185

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin dört bir yanındaki balıkçılara selam gönderdi, bugün Giresun'a ve Giresunlulara yaşanan sel felaketi dolayısıyla ‘geçmiş olsun’ demek için geldiklerini söyledi.

Açıklamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“En kısa sürede felaketin açtığı yaraları saracağız”

Tirebolu'da da ailelerle bir araya geldiklerini, dertleriyle hemdert olmak istediklerini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Felaketin büyüklüğüne rağmen hamdolsun vatandaşımıza 'devlet nerede' sorusunu sordurmadık. Temel ihtiyaçların karşılanmasından arama kurtarma çalışmalarına kadar insanımızı asla yalnız bırakmadık. Son Kabine toplantımızda Giresun'daki vergi mükelleflerimizin 30 Kasım 2020 tarihine dek mücbir sebep hali kapsamına alınmasını kararlaştırdık. Ayrıca diğer bakanlıklarımız Giresunlu kardeşlerimize destek mahiyetinde pek çok çalışma yaptı. Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek en kısa sürede felaketin açtığı yaraları saracağız. Bunun yanında bir daha benzer acılar yaşamamak için alınması gereken tedbirleri belirleyecek, birilerini üzme pahasına da olsa gerekeni yapmaktan asla çekinmeyeceğiz. Rabbim ülkemizi görünür, görünmez her türlü afetten muhafaza buyursun.”

Erdoğan, bir haftadır gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışan tüm arama kurtarma personeline, güvenlik güçlerine ve diğer kamu görevlilerine teşekkür etti.

“Türkiye olarak ne hak yeriz ne hakkımızı yediririz”

“Burada bir kez daha şu gerçeğin altını çizmek istiyorum, Türk milleti olarak biz ne hak yeriz ne de hakkımızı yediririz. Akdeniz ve Ege'de korsanlığa, haydutluğa asla 'eyvallah' etmeyiz. Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülkemizi kimse Antalya sahillerine hapsedemez. Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin denizlerdeki haklarını sonuna kadar savunmakta kararlıyız” diyen Erdoğan, bu meselede sadece rızkını denizden kazanan balıkçılarımızın değil 83 milyonun tüm fertlerinin yanlarında durduğuna dikkati çekti.

“Eski sömürgecilerin gazına gelerek Türkiye'ye karşı efelenenlere de yakın tarihlerini yeniden okumalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 3 tarafı denizlerle çevrili olan, iklim ve coğrafi olarak sayısız imkan bahşedilmiş bir ülke olduğunu anımsattı.

Erdoğan, “Ülkemizin Mavi Vatan'ı 23,2 milyon hektarlık bir büyüklüğe sahiptir. Denizlerimizde 550, iç sularımızda 380'e yakın balık türü yaşıyor. Ticari avcılık yapılabilen balık sayımız 100'ün üzerindedir. Su ürünleri sektöründe 18 binden fazla balıkçı gemisi, 2 bin 127 su ürünleri yetiştiricilik tesisi, 255 su ürünleri işleme tesisi faaliyet gösteriyor. Sektör doğrudan veya dolaylı olarak 250 bin vatandaşımıza iş ve istihdam imkanı sağlıyor” dedi.

“Geçtiğimiz avcılık döneminde üretimimiz önceki seneye göre yüzde 48, yetiştiricilik üretimimiz yüzde 19, toplamda yüzde 33 gibi rekor bir seviyede artış gösterdi. Böylece 2019 senesinde 837 bin ton üretim hacmine ulaştık. Balıkçılık filomuzun Atlas Okyanusu'ndan Hint Okyanusu'na kadar açık sularda avcılık yapabilmeleri için 10 ülkeyle anlaşma imzaladık. Şu an Atlas Okyanusu'nda Moritanya başta olmak üzere birçok yerde 100'e yakın balıkçı gemimiz, 1500'ün üzerinde tayfa ile avcılık yapıyor. Balıkçılarımızın Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda 12 ay boyunca avcılık yapmalarını temin ettik. Ülkemizin orkinos kotasını 2010 senesindeki 419 ton seviyesinden 2 bin 305 tona, kılıç balığında 35 ton olan avcılık kotamızı ise 450 tona çıkardık.”

Tarım ve Orman Bakanlığının 12 metre ve üzeri boylardaki 1650 balıkçı gemisinin avcılık faaliyetlerini uydu aracılığıyla anlık olarak izlediğini de aktaran Erdoğan, “Yeni sezonla birlikte denetimlerde insansız hava araçlarından da yararlanacağız. Böylece yasa dışı avcılık yapanlara göz açtırmayacağız” dedi.

Maliyetleri düşürmek için 2004'ten itibaren balıkçılara ÖTV'si düşük yakıt verildiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu uygulama ile balıkçılarımıza toplamda 2 milyar lira, güncel rakamlarla ifade edecek olursak 7 milyar liranın üzerinde bir destek sağladık” dedi.

“100 ülkeye su ürünleri ihraç ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, su ürünleri ihracat rakamlarının yıldan yıla artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Üçte ikisi Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, şu an 100 ülkeye su ürünleri ihraç ediyoruz. 2023 senesi için belirlediğimiz 1 milyar dolarlık ihracat hedefini hamdolsun planlanandan 4 yıl önce yakaladık. Yeni hedefimiz 2 milyar dolardır. Allah'ın yardımı, sizlerin de çabalarıyla bu rakamın üzerine çıkacağımıza inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açılışta dua etti

Diyanet İşleri Başkanı ProfDr. Ali Erbaş, Giresun Limanı'nda düzenlenen Töreni’nde yaptığı duada şu niyazda bulundu:

“Ey sonsuz kudretiyle bizleri, kâinatı ve bütün mevcudatı yaratan yüce Rabbimiz, mülkün sahibi Sensin, dilediğinden alır dilediğine verirsin, Sen yaratansın ve her şeye gücü yetensin.

Bize sayısız nimetlerle ihsanda bulundun. Sana sonsuz hamd-ü senalar ediyoruz Allah'ım, şükürlerimizi kabul eyle Ya Rabbi.

Ya Rab, bu açılışı memleketimiz ve milletimiz için hayra ve berekete vesile kıl Allah'ım. Topraklarımızı ve denizlerimizi verimli, ürünlerimizi bol ve bereketli eyle Allah'ım.

Ya Rab rızkını denizlere ihsan ettiğin nimetlerden temin eden kardeşlerimize kolaylıklar lutfeyle Allah'ım. Kazançlarını hayırlı ve bereketli eyle Allah'ım. Bizlere helal ile yetinecek kanaat ve güzel ahlak nasip eyle Allah'ım. Lütfunla helal ve bol rızık ihsan eyle. Bizleri Senden başkasına muhtaç eyleme Allah'ım.

Ya Rab, ülkemizi ve bütün İslam beldelerini her türlü arazi ve semavi afetlerden muhafaza eyle, rahmet ve inayetini bizlerden esirgeme Allah'ım.

Yakın zamanda bu şehrimizde, Giresun’da ve çevre şehirlerde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet eyle Allah'ım. Yakınlarına sabr-u cemil ihsan eyle Allah'ım. Böyle afet ve acılardan milletimizi ve memleketimizi muhafaza eyle Allah'ım.

Ya Rabbel alemin havayı, suyu, toprağı, çevreyi, tabiatı ve lutfettiğin tüm nimetleri sorumluluk duygusu ve güzel ahlak üzere kullanabilmeyi, kullanma bilincini bizlere nasip eyle Allahım.

Ya Rab, bizleri ifsat edenlerden değil ıslah edenlerden eyle Allah'ım, israf edenlerden değil ikram edenlerden eyle Allah'ım. Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim ve baki eyle Allah'ım.

Ey sonsuz merhamet sahibi Yüce Rabbimiz, kahraman ordumuzu, askerimizi, polisimizi, bütün güvenlik güçlerimizi karada, havada, denizde her vech ile mansur ve muzaffer eyle Allah'ım.

Bu toprakları bize vatan kılan tüm şehit ve gazilerimize rahmet eyle Allah'ım. Ülkemizin refahı ve huzuru, insanlığın barış ve selameti için çalışan devlet adamlarımıza yardım eyle, onları her türlü şer güçlerin hile ve şerlerinden muhafaza eyle Allah'ım.

Ya Rabbel alemin, bize verdiğin imkanları Senin rızana uygun kullanmayı bizlere nasip eyle, helalinden bol rızıklar ihsan eyle Allah'ım. Şu anda şurada el açıp Sana yalvaran, Senin için dua eden, amin diyen mümin kullarını umduklarına nail eyle Allah'ım, korktuklarından emin eyle Allah'ım.”

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER