banner190

Günün Âyet ve Hadisi

Günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz...

Günün Âyet ve Hadisi
banner185

VAHYİN DİLİNDEN

وَلَا تَتَّخِذُٓوا اَيْمَانَكُمْ دَخَلاً بَيْنَكُمْ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِهَا وَتَذُوقُوا السُّٓوءَ بِمَا صَدَدْتُمْ عَنْ سَب۪يلِ اللّٰهِۚ وَلَكُمْ عَذَابٌ عَظ۪يمٌ 

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla   

"Evet, yeminlerinizi aranızda bir kandırma aracı yapmayın; sonra sapasağlam basmışken ayağınız kayar ve insanları Allah yolundan saptırmanızın acı meyvesini tadarsınız, ayrıca ağır bir azapla da cezalandırılırsınız. "

 (Nahl Suresi - 94)     (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı) 

 TEFSİRİ:

“...sapasağlam basmışken ayağınız kayar” ifadesinin bu istikrarsızlığa, “acı meyve”nin bundan doğan sosyal sıkıntılara, “ağır azab”ın âhiretteki cezaya işaret ettiği de düşünülebilir. Başta Zemahşerî olmak üzere birçok müfessire göre bu âyetin asıl gayesi, Hz. Peygamber’le biatleştikten sonra bu ahdini ve yeminini bozma temayülünde olanları uyarmaktır. Ancak bu durum, âyetin hükmünün genelliğini engellemez. Zemahşerî’ye göre (II, 343), bir kimsenin ahdini ve yeminini bozarak dürüstlükten sapması, bu konuda başkalarına kötü örnek olacağı için âyette bu tutum “insanları Allah yolundan saptırmak” olarak değerlendirilmiştir.

ALLAH RASULÜNDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem) 

"Alışverişte çok yemin etmekten sakının. Çünkü yemin sürümü artırır, fakat bereketi yok eder."

(Müslim, Müsakat, 27)

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER