banner190

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İle Genelge!

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile genelge! 7-9 Ağustos tarihleri arasında...

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İle Genelge!
banner185

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeyle 7-9 ağustos tarihlerinde düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi organizasyonlara koronavirüs denetimi yapılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, 'Nişan/Nikah, Düğün, Sahil Bölgeleri Denetimleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda; salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

'Kurallara uyulmaması salgının yayılım hızını arttırdı'

Genelgede,kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbir ve kurallara uyulması ve vali ile kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetlerinin salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çekildi.
Diğer yandan yaz aylarıyla birlikte artış gösteren nişan ve düğün gibi organizasyonlardan veya özellikle sahil bölgelerinde yer alan turizm beldelerindeki yoğunluktan kaynaklı olarak vatandaşların daha sık şekilde kalabalık halinde bir araya geldiği, belirlenen kural ve tedbirlere zaman zaman yeterince riayet edilmediği, bu durumunda bulaşıcılığı çok yüksek olan Covid-19 salgınının yayılım hızını artırdığı belirtildi.

 7-9 Ağustos tarihleri arasında denetim yapılacak

Genelgede, 7-9 Ağustos tarihleri arasında; düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi organizasyonlarda denetimler yapılacağı belirtildi. Bu kapsamda; tüm il ve ilçelerde gerçekleştirilecek her türlü düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklerin tamamının (düğün salonu, kır düğünü, köy- sokak düğünü vb.),

Düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklere yönelik yapılacak denetimlerde, gerek katılımcı olarak bulunan vatandaşların gerekse organizasyonu düzenleyen (salon düğünü şeklinde ise işletmecilerin, köy/sokak düğünü şeklinde ise düğün sahibi olarak taahhütname verenlerin) tarafların yükümlülüklerine uyup uymadıkları detaylıca kontrol edilecek.

1-3 gün süreyle faaliyetin durdurulması cezası uygulanacak

Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.Daha önceden en az 2 defa uyarı alan kişilere ve idari para cezası uygulanan işletmelerde, bu denetimler sırasında da aykırılıkların tespit edilmesi halinde 30 Temmuz 2020 tarihinde illere gönderilen genelge hükümlerine göre 1-3 gün süreyle faaliyetin durdurulması cezası uygulanacak.

Kaynak:Yeniakit 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER