banner190

İmam Osman Çilenti'nin Vefatında İhmal Mi Var?

Kalp krizi sonucu vefat eden Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Burçalık kırsal mahallesinde cami imamlığı yapan Osman Çilenti hakkında açıklama yapan Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan AK, "Din görevlisi sahipsiz değildir, yalnız değildir" dedi.

İmam Osman Çilenti'nin Vefatında İhmal Mi Var?
banner185

Konu-1

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Burçalık kırsal mahallesinde cami imamlığı yapan Osman Çilenti (44), Müftülük görevlendirmesiyle Coronavirüslü bir cenazeyi yıkaması akabinde kendisi de bu Salgın hastalığa yakalanıyor.

Hastalık sürecinde görevine gidemediği gerekçesiyle Müftülük tarafından hakkında soruşturma açıldığı ve ifade vermeye zorlandığı bunun sonucun da da Din görevlisi kalp krizi geçirerek vefat ettiği kamuoyuna eşi tarafından paylaşılıyor.

Rabbim öncelikle meslektaşımıza rahmet eylesin.

Konuyla ilgili yaşanan acı süreç ve varsa ihmal Sendikamızın takibinde olacaktır.

Konu 2-

Yine Coranavirüs ten vefat eden bir vatandaşın cenazesinin din görevlisi tarafından yıkanmasını içeren Seydişehir ilçe Müftüsüne ait olduğu ifade edilen bir ses kaydı tarafıma ulaştırıldı.

Ses kaydında coranavirüsten ölen vatandaşların cenazesini yıkamak din görevlilerinin görevi olduğu, itiraz edilmemesi gerektiği, itiraz edecek varsa hemen gitsin emekli olsun, görevinize son veririm benimde amirlerim var gibi korkutma sindirme ve tehdit dolu ses mesajını üzülerek dinledim.

Sayın hocam!!

Baskıyla korkutmayla tehditle asıp kesmeyle idarecilik olmaz.Sevgi dili muhabbet dili varken bu öfke nefret ve tehdit dili neden?

Ayrıca bu görev neden din görevlisine zorla yaptırılmaya çalışılıyor.?

Diyanet Birlik Sen olarak bu konunun takipçisi olacağımızı Din görevlisinin yalnız olmadığını buradan ifade etmek istiyorum.

Konu-3

Kıymetli arkadaşlarım

Diğer bir konuda Bu yakın zamanda bizzat şahit olduğum yukardaki konulara benzer bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sendikamızın Elazığ İl Temsilcisine başka bir İlden misafir olarak gelen Covit hastası olduğundan haberi olmayan yakın bir akrabası hastalığı Temsilcimizede bulaştırıyor.

Arkadaşımızın yapılan testleri maalesef pozitif çıkıyor. Şu an başkanımızın Evde karantina süreci ve tedavisi devam ediyor.

Eşi de bir hafızlık Kur’an kursunda öğretici olan hocamız eşinin rahatsızlığını ve kendisinin de bu hastalığa yakalanmış olabileceğini söylemek ve Müftülüğü haberdar etmek için Bayan İl Müftü Yardımcısına telefon açıyor.

Durumu nezaket çerçevesinde aktarmaya çalışırken bayan Müftü Yardımcısı il temsilcimizin eşi Hocahanıma yardımcı olma yerine hakaret etmeye ve azarlamaya başlıyor.

“Sen bir kamu görevlisi olarak devletten maaş alıyorsun.

Bu kadar sorumsuzluk yapamazsınız. Bana ne hastaysanız.

Kurallara uysaydınızda hasta olmasaydınız.

Git virüsü kime bulaştırıyorsan bulaştır. Benden uzak durun”

gibi buna benzer azarlamalarla geçmiş olsun bile demeden Hocahanımın yüzüne telefonu kapatmıştır.

Hocahanım Müftü Yardımcısının bu tavrı karşısında şaşkın bir şekilde ne diyeceğini ne söyleyeceğini bilemeden derdini sıkıntısını daha anlatamadan

göz yaşları içinde telefon yüzüne kapanmıştır.

Bunun üzerine Şahsen kendisini arayıp durumu anlattığım Elazığ İl Müftümüz olaya el koyarak konuyla ilgileneceğini ve gereğini yapacağını bana ifade etmiştir.

Yakın ilgi ve alakası ve yaklaşımı için kendisine teşekkür ediyorum.

İl Temsilcimizden aldığım bilgiyle göre İl müftümüzün Sendikamızın İl temsilcisini hemen arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini müftülük olarak süreci takip edeceklerini ve görevlimizin yanındayız diyerek başkanımıza moral vermiştir.

Bu arada Temsilcimizin hocahanım olan eşi ve 2 oğluda şu an covit hastalığına yakalanmış ve testleri pozitif olarak çıkmış evde tedavileri devam etmektedir.

Rabbim başta İl başkanımız ve ailesi olmak üzere bütün hastalarımıza acil şifalar versin dualarımız bütün hastalarımızadır.

Bayan Müftü Yardımcısı hocamız azarladığı hocahanımdan Hala ne bir özür dilemiş ne de bir geçmiş olsun dileği iletmemiştir.

Din hizmeti insan odaklı yaklaşımlarla başarıya ulaşır.

Kimse Bulunduğu konumu kullanarak Diyanet personeline hakaret edemez. Aşağılayamaz, dışlayamaz değersizleştiremez.

Din görevlisi sahipsiz değildir yalnız değildir.

Elbetteki salgın ile ilgili alınan tedbirlere ve mevzuata sonuna kadar uyacağız.

Ancak bu tedbirlere rağmen bu illete yakalanan hasta olan personelimizinde sonuna kadar yanında olacağız.

Moral vererek, dua ederek, arayarak, sorarak, şifaya kavuşması için gayret edeceğiz.

Müftü veya Müftü yardımcısı olmak insan olmayı güzel davranmayı engellemiyor.

Hele görevliye hakaret etme hakkını kimseye hiç vermiyor.

Lütfen Biraz sevgi, biraz saygı ve biraz empati

Kenan Ak

Genel Başkan

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut okur
Mesut okur - 2 ay Önce

Kenan bey
Feto fitnesinde iftira şantaj vb. nedenlerle zor durumda kalan uyelerinize karşı sessiz çekingen dahası pısırık ... vb. kalarak onları diğer sendikaya kaptirdiniz; o sendika temsilcisini bırakın Angara dan genel başkanları bile doğrudan ilgilendi vb. Bari bu zamanda kalmayın etkili olun lütfen

SIRADAKİ HABER