banner190

İmam,Kendi Gününde Unutulmasını Unutandır!

İmam kimdir? İMAM da etten kemikten yaratılmış normal bir insandır. Öğretmenin, Doktorun, Hemşirenin "Gününü" kutlayıp, kendi gününde unutulmasını unutandır.

İmam,Kendi Gününde Unutulmasını Unutandır!
banner185

İmam Kimdir..?

İMAM da etten kemikten yaratılmış normal bir insandır. Diğer insanlardan farkı, mihrab adamı olması, dinin GÖNÜLLÜSÜ olmasıdır.

İMAM, camide dinin görevlisi, mihrabta Rasûlullâh'ın (s.a.v.) vekilidir.. İMAM, kürsüde vaiz, minberde hatip mihrabta hocadır. Yaz tatilinde öğretmen, kışın gece derslerinde belletmendir.

Yeni dogan çocuğun kulağında ezan kamettir. Sünnetlerde mevlüt okuyan hayır duadır. Cenazelerde ağlayan üzülen taraftır. Her cenazede ölen yakınını hatırlayandır. Düğünlerde gülen, gelin hanım çıkarken evinden, yeni evine geldiğinde dua eden, nikahı kıyan evlendirme memurudur..

İMAM anne babaya hayırlı evlattır. Evinde babadır, eştir, kocadır. Abisine abi, ablasına babadır. Kahır çekmek, dert dinlemek, deva bulmak onun işidir.S ıkıntılı gençlere moral, hastalara şifa aracıdır. Ölenin arkasından yapılan bütün vazifelerin adamıdır. 

Camide temizlik görevlisidir. Müezzindir. Köyde görev yapanlar; şofördür, elektrikçi, mobilyacı, kasaptır, herşeyi bilendir onlara göre. 

Hasılı İMAM, tecvid kuralları gibidir bazen.. Kevser süresi gibi KISA mevzularda. MEDDİ TABİ gibi bir elif miktarı çekilir, çekilmez konularda..

Bazen Bakara suresi gibi UZUNDUR doyumsuz sohbetlerde..

MUTTASIL olur 4 elif miktarı, vaciptir BİTİŞİK olmak. Sosyaldir toplumla karışıktır.M

EDDİ MUNFASIL olur bazen.. Öyle olması gerekir toplumun konjonktürü gereği, ayrı ayrı davranması gerekir..

MİMİN HALLERİ gibi 3 hali vardır bu mesleğin..; Memurdur.. Din gönüllüsü ve İnsandır.

Uzatmadan kısaca KASR gibidir Hoca.
RA'nın hükümleri gibi bazen KALIN olur, serttir olması gerektiği yerde bazen İNCE naif ve zariftir.
Mâkabline uyar.. İhtiyara yaşlı.. Gençlere delikanlı.. Çocuklarla çocuktur..

Öğretmenin, Doktorun, Hemşirenin "Gününü" kutlayıp, kendi gününde unutulmasını unutandır..

Hata yapabilir mi? Elbette... Yanlışa düşer mi? Mümkündür.. Kusurları ile, hataları ile, bütün güzellikleri ile İmam CANDIR, YARDIR, DOST ve KARDEŞTİR.

İyi bir insan, iyi komşudur...

Bizi bu görev için yetiştiren hocalarımıza.. Anne ve babalarımıza Rabbim sağlık sıhhat versin.. Şehit olan, vefat etmiş olan İMAMlara rahmet diliyoruz, Cennette ÜMMETİN İMAMI olan RASÛLULLÂH'a (sav) komşu olmalarını niyâz ediyoruz..

Bu vesileyle bütün meslektaşlarımızın din, gönüllüsü kardeşlerimin, camilerin süsü cemaatimizin "CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTAMIZI KUTLUYORUZ..."

Kaynak:Mihraphaber

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet deprem
Ahmet deprem - 3 hafta Önce

Tüm din gönüllüsü meslektaşlarımızın gününü kutlarım.

Adem karakayA
Adem karakayA - 2 hafta Önce

Allah Raziolsun Hocam ağzinadilinesağlik

SIRADAKİ HABER