banner190

İstanbul Sözleşmesi'nde Yeni Gelişme!

İstanbul Sözleşmesi'nde Yeni Gelişme! Erdoğan Açıklamıştı…Beklenen adım atılıyor

İstanbul Sözleşmesi'nde Yeni Gelişme!
banner185

Son dönemde çokça tartışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili hükümetten beklenen adım geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili olarak"Tercüme metinler yerine artık kendi çerçevemizi kendimiz belirlememiz gerekiyor" sözlerinin detayları belli olmaya başladı.Sapkınlığı meşrulaştıran maddelere şerh konulması bu olmazsa yeni bir sözleşme metni hazırlanması gündemde.

Alına bilgiye göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tepki çeken İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışma başlattı.

Sözleşme yeniden elden geçirilecek, tartışmalara kapı açan "Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması" konusunu düzenleyen 4. maddede geçen "cinsel yönelim" ve "toplumsal cinsiyet kimliği" tanımlarına şerh koyulacak.

Kadına şiddete taviz yok

AK Parti kadına karşı şiddete sıfır tolerans politikasıyla bu konudaki uygulamaları devam ettirecek.

Konuyla ilgili olarak diğer bir seçenek sözleşmeden tamamen çekilmek. AK Parti’nin hukukçu kurmayları bu ihtimal için de iki yol haritası çizdi. Buna göre yeni bir sözleşme oluşturulacak ve kadına şiddet yasası için de harekete geçilecek. Öte yandan, sözleşmeye niçin karşı çıkıldığı da kamuoyuna detaylı bir şekilde anlatılacak.

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmaların gelecek hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulması bekleniyor. Erdoğan’ın kararını Ağustos ayının sonuna kadar vermesi bekleniyor.

Kaynak:Yeniakit 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER