banner190

Kurban etinden virüs bulaşır mı? Açıklama geldi! İşte dikkat edilmesi gerekenler

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, kurban kesiminde koronavirüse karşı dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Kurban etinden virüs bulaşır mı? Açıklama geldi! İşte dikkat edilmesi gerekenler
banner185

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, kurbanla ilgili merak edilen soruyu yanıtladı.

Özlü, sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

“Kurban etinden virüs bulaşır mı?” diye soruluyor. Sorunun cevabı biraz karmaşık, birkaç adımda yanıtlamaya çalışacağım.

Önce “Kurban etinde virüs olur mu?” sorusuyla başlayalım. İster hasta, isterse sağlıklı virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürüp hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerinde gelirse, burada birkaç saat canlı kalabilir. Bu süre içinde bulaşma riski olabilir.

Ete virüs bulaşmış olsa bile, usulünce pişirip yediğinizde virüs bulaşmaz. Elinizle dokunduğunuzda da bulaşma olmaz. Ancak, ete dokunduğunuz ellerinizi, sabunla yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temas ettirirseniz bulaşabilir.

Kurban kesim ve pay işini yapan veya o kalabalık ortamda bulunan/gezinen kişilerden birinin virüsü bulaştırıcı olabilmesi mümkündür."

Tevfik Özlü, dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

"Kesim, etin pay edilmesi, taşınması, depolanması, pişirilmeye hazırlanması gibi işlemler sırasında el hijyenine çok dikkat edilmeli. Ete dokunduktan sonra su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkamadan, eller ağız, burun ve göze temas ettirilmemeli.

Kesim ve pay edilme işlemleri, olabildiğince az sayıda kişilerce yapılmalı ve ilgisiz kişiler etrafta gezinmemeli. Ortamda bulunan herkes maskesini usulüne uygun olarak takmalı. El yıkanabilmesi için kalabalığa yetecek sayıda lavabo, sabun ve kağıt havlu olmalı."

Kaynak:Yeniakit 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER