banner190

Müziğin Dindeki Yeri Nedir?

Müziğin Dindeki Yeri Nedir? sorusunu,Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı cevapladı

Müziğin Dindeki Yeri Nedir?
banner185

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır. Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.

Kur’an ve sünnette müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Aksine, Resûlullah’ın (s.a.s.), ilke olarak müziğin caiz olduğuna işaret sayılabilecek nitelikte ifadelerinin bulunduğu bilinmektedir. Nitekim o, nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir (Tirmizî, Nikâh, 6). Yine bir bayram günü Hz. Âişe’nin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye çıkışmak isteyenlere “Bırakın bu gün bayramdır” diye uyarıda bulunmuştur (Müslim, Îydeyn, 17).
Müzik yapmanın ve dinlemenin hükmünün ne olduğu konusu İslam bilginleri tarafından çokça tartışılmış, lehte ve aleyhte çok şey söylenmiştir. Tarafların ileri sürülen görüşleri, gerekçeleri ile birlikte değerlendirildiğinde müziğin mutlak anlamda yasaklanmadığı, aksine ilke olarak mubah kılındığı sonucuna ulaşılır (Bkz. Zeylaî, Tebyin, IV, 222).

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Sarıtaş
Fatih Sarıtaş - 3 hafta Önce

İmam Ebu Hanife nin çok sert fetvaları vardır müzik aleyhinde cevazına dair pek makbul delil bulunmamaktadır ayrıca def çalmak bildirmek anlamında caiz kabul edilmiştir ordan yola çıkarak müzik caizdir denemez. Selametle

SIRADAKİ HABER