banner190

Yabancı basın Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki ilk cuma namazını böyle duyurdu: Allah'a hamdolsun

Yerel basın kadar yabancı basın tarafından da ilgiyle ve heyecanla takip edilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınan ilk cuma namazı, Katar'da da büyük yankı uyandırırken, ülkedeki gazetelerden biri onca yılın ardından Ayasofya'da namaz kılınmasını "Allah'a hamdolsun" sözleriyle niteledi.

Yabancı basın Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki ilk cuma namazını böyle duyurdu: Allah'a hamdolsun
banner185

Katar'daki gazeteler bugünkü nüshalarında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınan ilk cuma namazını "Tarihi gün" olarak niteledi. 

Al-sharq gazetesi başlıklarından birini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "(Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi) Tüm insanlığın bir kültür mirası olarak her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer." açıklamasına ayırdı.

Gazete, Anadolu Ajansının cuma namazına ilişkin verdiği haberler ile yetkililerin açıklamalarını kapsamlı şekilde yayımladı.

"Tüm beşeriyete adalet, barış ve merhamet çağrıları yapıldı"

Raya gazetesi de ilk sayfasında "Ayasofya tarihi bir cuma gününde namaz kılanlarla mamur" başlığını kullandı. Cuma hutbesinde verilen mesajları aktaran gazete, "Ayasofya kubbesinin altından tüm beşeriyete adalet, barış ve merhamet çağrıları yapıldı. Evrensel değerlerin ve ahlaki ilkelerin korunmasına teşvik edildi" ifadelerini sayfalarına taşıdı.

Vatan gazetesi de ilk sayfasında, "Erdoğan, Ayasofya'daki ilk cuma namazında Kur'an-ı Kerim tilavet etti" başlığına yer verdi.

"Türkiye ve İslam dünyası için tarihi bir gün yaşandı"

Gazetenin görüş sütununda "Tarihi gün" başlığıyla yapılan değerlendirmede, 86 yıl sonra Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla dün Türkiye ve İslam dünyası için tarihi bir gün yaşandığı, eşsiz mimari eserin yeniden İslam ümmetine geçmesiyle bu yüce ümmetin yeniden tam ihtişamını kazanmasının ümit edildiği vurgulandı.

"Allah'a hamdolsun"

Cuma namazına 350 bin kişinin katıldığı bilgisi aktarılan gazetede, "Kardeş Türk halkının ve İslam ümmetinin sınırları aşan bir sevince sahip olduğu" kaydedildi.

Gazete haberini "Allah'a hamdolsun" sözleriyle sonlandırdı.

Kaynak:Yeniakit 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER