banner190

Yemin Keffareti Nasıl Ödenir?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar, "Yemin ettim. Yeminimi bozdum ve üç gün oruç tuttum. Keffareti ödemiş oldum mu? Yeminini bozan kişi ne yapmalıdır? Yemini bozan kaç gün oruç tutar? Yemin kefareti ne kadar?" sorularını cevapladı.

Yemin Keffareti Nasıl Ödenir?
banner185

Müftü Dr. Hasan Çınar, "Yemin ettim. Yeminimi bozdum ve üç gün oruç tuttum. Keffareti ödemiş oldum mu? Yeminini bozan kişi ne yapmalıdır? Yeminini bozan kişi kaç gün oruç tutar? Yemin kefareti ne kadar verilir?" sorularına cevap veren bir fetva yayınladı. 

Müftü Çınar'ın fetvası;

Soru: Yemin ettim. Yeminimi bozdum ve üç gün oruç tuttum. Keffareti ödemiş oldum mu? 

Cevap: Hayır, Ödemiş olmadınız. Çünkü yemin keffaretini öderken tertip esas alınır. Buna göre:

1-a. Öncelikle ya 10 fakiri bir gün sabah-akşam veya bir fakiri 10 gün sabah-akşam ayrı ayrı doyuracaksınız. (Bir gün için bir fakiri doyurma adına vermeniz gereken meblağın en azı bir fitre miktarıdır.)

1-b. Veya 10 fakiri giydireceksiniz. 10 fakire veceğinizi bir günde bir fakire verirseniz yada bir fakire on adet kıyafet alırsanız, bir fakir doyurmuş yada giydirmiş olursunuz. Dokuz tanesi kalır. Eğer bu iki alternatiften (doyurmak veya giydirmek) birisine maddi gücünüz yetmez ise,

2. O zaman üç gün peş peşe oruç tutmanız gerekir ki yemin keffareti ödenmiş olsun. Yemin Allah’a veya O’nun Sıfatlarına yapılır. Yani “Vallahi, Billahi veya Rahmana yemin olsun ki...” diyerek yemin yapılır. Yaratılmışların adına yemin olmaz. Örneğin; “çocuğumun ölüsünü öpeyim ki” demek yemin sayılmaz.

Dr. Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER