banner190

Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı

ürk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Herakatı' düzenliyor.

Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı
banner185

Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı'

ANKARA/KİLİS

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mensuplarına yönelik "Zeytin Dalı Harekatı" adıyla dün akşam saat 17.00'den itibaren harekata başladı.

 • Afrin'den teröristlerin taciz atışlarına obüslerle karşılık veriliyor
 • Afrin'de terör örgütü PYD/PKK hedefinden 108'i vuruldu
 • Başbakan Yıldırım: 'Kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecek'
 • Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: Sadece teröristler hedef alınacak
 • Sınır birliklerine obüs ve tank sevkiyatı yapılıyor
 • Tanklar sıfır noktasına sevgi gösterileriyle uğurlandı
 • Pentagon'dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması
 • Terör örgütü PYD/PKK'nın zorla silah altına aldığı bazı üyeleri ÖSO'ya sığındı
 • TSK: Harekatın icrasında sadece teröristler hedef alınmakta
 • Rus birlikleri Afrin'den çekildi
 • Rusya Savunma Bakanlığı: ABD, Suriye’de provokatif adımlar attı
 • Türkiye, Suriye’ye Zeytin Dalı harekatı hakkında nota verdi
 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye rejimine yazılı bilgi verildi

Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı' başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu. 

Terör örgüt PYD/PKK'ya ait 108 silahlı üs imha edildi

TSK, dün 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu.

Afrin'deki hastanelere teröristlerce getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi.

Harekata katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine döndü.

Sivillerin zarar görmemesi için her türlü hassasiyet gösteriliyor

TSK, harekatın planlama ve icrasında sadece teröristlerin hedef alındığınısivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı'nın, Türkiye'nin Suriye sınırlarında ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatıldığı belirtildi.

Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği belirtilen açıklamada, "Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir." denildi.

Minniğ askeri havaalanı vuruldu

Türk savaş uçakları, terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Minniğ askeri havaalanını vurdu.

Orgeneral Hulusi Akar idare ediyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nda, sadece teröristler ile barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gerecin hedef alınacağını bildirdi. Akar, "Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir." dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerince yeni düzenleme kapsamında kamuflaj üniformalarında değişikliğe gidildi. Yeni kamuflajlar ilk defa Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinde kullanıldı.

TSK, harekat kapsamında sivillerin zarar görmemesi izin azami özen gösteriyor. "Akıllı" mühimmatların da kullanıldığı harekatta hedefler, hassas sistemlerle tek tek tespit ediliyor. 

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır
 • Başbakan Yıldırım: Türkiye terör örgütlerine pabuç bırakır mı?
 • MHP Genel Başkanı Bahçeli: Allah ordumuzu muvaffak etsin
 • Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı ile bu harekat başlamıştır
 • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bütün camilerimizde ordumuza ve milletimize dua edilecek
 • Suriye’nin kuzeyi PYD/PKK’nın silah deposu
 • Akdeniz'deki terör Afrin'den besleniyor
 • Terör saldırılarının merkezi Afrin
 • Rusya: Afrin’deki Rus askerleri Tel Rıfat’a sevk edildi
 • Orgeneral Akar, ABD'li ve Rus mevkidaşlarıyla görüştü

Türk savaş uçakları aralıklarla bombaladı

Türk savaş uçakları, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesindeki terör örgütü hedeflerini belirli aralıklarla bombaladı.

Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerinde sınır hattında uçuş yapan Türk savaş uçakları, Afrin kırsalındaki terör örgütü hedeflerini bombaladılar. Afrin kırsalındaki bazı noktalardan dumanlar yükseldi.

Çatışma sesleri geldi

Kilis'in sınırdaki Saatli köyü kırsalından akşam saatlerinde çatışma sesleri geldi. Harekatın başlamasının ardından terör örgütü mensuplarınca Kilis'in Saatli bölgesine yönelik taciz atışları yapıldı.

Burada konuşlu birliklerin misliyle karşılık vermesi üzerine bölgeden yoğun çatışma sesleri duyuldu.

Bu arada TSK'ya ait savaş uçaklarının da bölge üzerinde uçuş yaptığı görüldü. 

'Dumanlar yükseldi'

TSK tarafından Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK hedeflerine yönelik bir süredir devam eden topçu atışlarının ardından savaş uçakları da havalandı.

Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri ile Kilis sınır hattındaki uçak seslerinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

Gözlem noktaları vuruldu

Savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.

İncirlik Hava Üssü'ne 3 savaş uçağı iniş yaptı

Adana'daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda da hava hareketliliği yaşandı. Türk savaş uçaklarının Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesindeki terör örgütü hedeflerini belirli aralıklarla bombalamaya başlamasının ardından İncirlik Hava Üssü'ne 3 savaş uçağının iniş yaptığı görüldü. 

Savaş uçakları hangara alındı.

İdlib'deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Türk savaş uçakları, Afrin'in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamada, "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek." demişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER