banner190

Müftü Nikahıyla İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Çok tartışılan "müftülere resmi nikah kıyma yetkisi" konusu hala tazeliğini koruyor.

Müftü Nikahıyla İlgili En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları
banner185

Çok tartışılan "müftülere resmi nikah kıyma yetkisi" konusu hala tazeliğini koruyor. Herkesin aklında binbir çeşit soru var. İşte tüm ayrıntılarıyla müftü nikahı konusu
Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenleme TBMM'de kabul edildikten sonra kafalarda soru işaretleri yaratan sorular oluştu.

Çok tartışılan bu düzenleme neleri kapsıyor?

MÜFTÜLER NASIL KIYACAK?

Müftünün nikah kıymasıyla ilgili merak edilenleri mercek altına aldık.

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 20 maddeden oluşan birinci bölümü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, İçişleri Bakanlığı'nın, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de eklendi. Habertürk'ten Murat Gürgen, düzenlemeyle ilgili akıllara takılan sorularla ilgili bir derleme yaptı.

İşte müftü nikahı ile ilgili merak edilen soruların yanıtları

1- MÜFTÜ, İMAM NİKAHI MI KIYACAK?

Müftülere ''resmi nikah kıyma yetkisi'' veriliyor. Bu çerçevede resmi nikah töreninde hangi prosedür uygulanıyorsa, müftü de Medeni Kanun ve Evlendirme Yönetmeliği'ne uygun olarak aynı prosedürü uygulayacak. İmam nikahında söz konusu olan kadına mehir sorma, iki erkek şahit bulundurma ve dua etme gibi uygulamalar olmayacak. Müftü çiftlere evlenmeyi kabul edip etmediklerini soracak ve ''evet'' yanıtını aldıktan sonra töreni ''Sizleri karı koca ilan ediyorum'' diyerek tamamlayacak.

2- İMAM NİKAHI YASAKLANACAK MI?

Eskiden olduğu gibi, resmi nikaha ek olarak imam nikahı kıydırmanın önünde yasal engel yok. Ancak öncelik resmi nikahta. Medeni Kanun'un 143. maddesine göre; dini nikah kıyılabilmesi için imama aile cüzdanı gösterilmesi gerekiyor. 

3- İMAM NİKAHININ YERİNE GEÇER Mİ?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ''Müftülüklerin kıyacağı nikah dini nikah olmaz. Birisi dini nikah yapmak istiyorsa onu ayrıca yapması gerekir.'' dedi.

4- HANGİ CÜBBEYİ GİYECEK?

Müftüler nikah kıyarken beyaz imam cübbelerini değil, nikah kıymakla yetkili diğer görevlilerin giydiği kırmızı nikah memuru cübbesini giyecek.

5- NEREYE BAŞVURU YAPILACAK?

Evlenme başvurusu belediyeler ile nüfus müdürlüklerine ya da köylerde muhtarlara yapılıyordu. Artık müftülükler de başvuru kabul edecek. Başvurulacak birimi çiftler seçecek.

6- NİKAH CAMİDE KIYILABİLECEK Mİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''İbadethanelerde resmi nikah kıyılamyacaktır. Evlenme usul ve esaslarını düzenleyen mevzuatta bu konu açıkça belirtilmiştir. Dini mekanlarda resmi nikah işlemi yapılamaz.'' dedi.

7- YETKİSİNİ DEVREDEBİLECEK Mİ?

Türkiye genelinde 81 il ve 957 ilçe müftüsü görev yapıyor. Müftü sayısının nikah kıyma taleplerini karşılamaya yeterli olmayacağı tahmin ediliyor. Belediye başkanlarının nikah memurlarını yetkilendirmesi gibi müftülüklerde de yetkinin memur ya da imamlara devredilmesinin önünde şu anda yasal bir engel bulunmuyor. Konuya yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yönetmelikle netlik kazandırılması bekleniyor.

8- NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Burada yapılmak istenilen, gerek ülkemizin bazı bölgelerinin coğrafi şartları, gerekse yetkili memur sayısı dikkate alınarak insanların resmi nikaha ulaşılabilirliğini artırmaktır.'' AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Naci Bostancı ise ''Burada yapmaya çalıştığımız, esasen aile kurumunu tahkim etmektir, aile kurumunu hukuki teminat altına almaktır. Müftü nikahı, hukuki sonuç doğuran, nikah işlemini kolaylaştırmak için bir yoldur.'' açıklamasını yaptı.

9- YABANCILAR BAŞVURABİLİR Mİ?

Müftüler yabancı eşle evlenen Türk vatandaşlarının nikahını kıyamayacak. Yeni düzenlemede ''Eşlerden birinin yabancı olması halinde, evlendirmeye belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürler, yetkilidir.'' hükmü yer alıyor.

10- EŞ GAYRİMÜSLİM İSE NE OLACAK?

Bu konuda TBMM İçişleri Komisyonu'nda da gündeme geldi. Müftülerin Müslüman olmayan erkeklerin nikahını kıymak istemeyeceği ileri sürüldü. Ancak yapılan düzenlemeye göre, giyrimüslim eş, eğer Türk vatandaşı ise ve nikahının müftü tarafından kıyılmasını talep ettiyse, nikahın müftü tarafından kıyılmasının önünde yasal bir engel yok. 

SAYILARLA ''NİKAH''

- Bin 397 belediyede 14 bin evlendirme memuru görev yapıyor. 957 nüfus müdürü, 50 bin 292 muhtar ile 228 yurtdışı temsilciliği de evlendirme yetkisine sahip. Gemi kaptanları ile uçak pilotları nikah kıymakla yetkilendirilebiliyor.

- Diyanet İşleri bünyesindeki 117 bin personelin çoğunluğu müftülüklerde çalışıyor. İmam sayısı ise 71 bin düzeyinde. 

- 2017 yılının ilk 9 ayında, belediyelerde 426 bin 258, nüfus müdürlüklerinde 3 bin 212, muhtarlıklarda 16 bin 543 nikah kıyıldı.

19 bin 979 nikah işlemi ise dış temsilciliklerde veya gemi kaptanı ve pilot yetkilendirilmiş kişiler tarafından gerçekleştirildi.


Kaynak: Kamuajans.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER