banner190

Devlet Memuru(Din Görevlileri) Ek İş Yapabilir Mi?

Emekli Müftü Ali Aslan yazdı...

Devlet Memuru(Din Görevlileri) Ek İş Yapabilir Mi?
banner185

Devlet Memuru(Din Görevlileri) ek iş yaparsa haram olur mu? 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesi, memurların; Türk Ticaret Kanunu'na göre (tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamayacaklarını, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamayacaklarını, ticari mümessil veya ticari vekil veya kolektif şirketlere ortak veya komandit şirketlere komandite ortak olamayacaklarını belirtiyor. 

Buna göre bir devlet memuru ( öğretmen, düz memur, doktor, imam, müezzin...) maaşına ek olarak:

1. Hanımı veya oğlu adına bir iş yeri kurup orda görevini aksatacak şekilde çalışsa kul hakkına girer mi, görevini aksatmadan bunu yapsa haram olur mu?

2. Görevini aksatmadan hayvan baksa veya tarla ekip biçse veya mesleğine yönelik ek işler yapsa ( özel ders verme, ölü yıkama... gibi) buradan kazandığı para haram olur mu?

Öncelikle belirtmeliyim ki, Devlet Memurları Kanunu uyarınca, memurlar (Din Görevlileri) tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil olamazlar.

Birinci soruda devlet memuru memuriyeti kabul ettiğinde  devletle ek iş yapmayacağına dair sözleşmiştir. Buna rağmen  hile kullanarak yakını adına iş yeri açıp bir de  görevini aksatarak bu iş yerinde faaliyette bulunması haramdır. Bu durumda kul hakkını da ihlal etmiş olur. Devletin ona sözleşmeye uymadığı için tazir hakkı vardır. 

Bu şekilde  haram olan bir ticareti, helede bir din görevlisinin yapması çok daha fecidir. Peki din görevlilerinden bu haramı işleyenler var mı? Ben şahit oldum. Yapanlar elbette var...

Bu şekilde ek iş yapan din görevlilerinin halk nezdinde de itibarı kalmamaktadır. İster istemez iş yerinde geçirilen zaman, görev mahallinde geçirilen zamandan daha fazla olmakta, iş yerine gösterilen ilgi ve alaka görevli olduğu yere gösterilmemektedir. 

İkinci soruya gelince görevini aksatmadan bir memurun veya din görevlisini adı geçen işleri yapmasında bir sakınca yoktur. Fakat bu durumda olan din görevlisi kardeşimizin görevini daha dikkatli ve daha titiz bir şekilde yapmaları gerekir.

Elbette 657 ye tabi olupta ek iş yapan binlerce insan var. Yalnızca imaam ve müezzinler üzerinden meseleye yaklaşmak en basitiyle samimi bir davranış değildir. Bu sebeple kim olursa olsun devletle olan sözleşmesinin dışına çıkmasın. Görevini aksatacak ek iş yapıp harama bulaşmasın.
Bir haramda kul hakkı varsa ondan uzak durmak çok daha elzemdir. Yukarda da söylediğimiz gibi görevini aksatarak ek iş yapmada kul hakkı ihlali de vardır.

Ali Aslan
Emekli Müftü

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 12:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin İşbilir
Hüseyin İşbilir - 2 ay Önce

Bence hiçbir şekilde imamlık dışında hiçbir iş yapmaması kendini geliştirmesi lazım lakin köy yerinde görev yapanlar var cemaat cuma bile 3 ile 5 arası oluyor çünkü nüfus az 5 ile 6 aile yaşıyor buradan gitme cemaati fazla olan yere tayin alma amacı yok ise kendini gelistirmez hayvancılık ve bostancılık vakit haricinde yapması kendi insafına kalmış necasetten teharet var namaz kılacağı yer üst başına dikkat edecek camiyi ve etrafını temizlemesi onun için daha hayırlı olur çünkü devletten maaş alıyorlar almasalar devlet deseki kendi paranızı kazanıp bide camiye sahip çıkacak emanet edinecek imam ve müezzin atasa ve tabi cemaati gücü yettiğince bilgilendirecek o zaman helal olan her işi yapsınlar hayvan işi yapanlar da hoca ekstra gelir yapıyor hayvancı mı hoca mı der belki aslında nerde olursa olsun bu imam ilmini geliştirmeye çalışıp cami ve etrafı ile ilgilenmesi gerek elbet ailesinin adına açmış bir iş yeri nasılsa vakit zamanlarında herhangi bir cenaze merasimi söz nişan vb yere cağrılmamışsa vakit harici boş diğer vakitte gecikme olmuyorsa cami ve temizliğinden sorumlu olduğu için cami ve etrafı temiz ise ve insanlara bilgi sunabiliyorsa sıkıntı yok gibi aksi halde hayvancılık ve bostancılık işide yapmaması gerek tabi ben düşüncemi söyledim necasetten teharet olmazsa namaz olmaz namazın dışındaki şartlardan biri olduğunu tüm hocalarımız ve bilenler bilir

kazim öztürk
kazim öztürk - 2 ay Önce

külliyen haramdır egeraksini iddia eden varsa fıkıh kitaplarına lütfen baksın

İsmail
İsmail - 2 ay Önce

Mesai saat sekizde başlar müftü dokuz da mesaiye gelir öğlen saat ikide gelir v.sv.s örnek çok bu müftü efendi önce aynaya baksın

SIRADAKİ HABER