banner190

Gerçek Bir Hayat Hikayesi Ve Ondan Alınacak İbretler

Osman Hazır,bugünkü yazısında halasının çok ağır imtihanlarla dolu hayat hikayesini kaleme aldı.

Gerçek Bir Hayat Hikayesi Ve Ondan Alınacak İbretler
banner185

''Benim bir tane halam var. Halamın hayat hikayesinin çok ağır imtihanlarla yüklü kısımları var. Sizlerle bunu paylaşmak isterim. Halam birisi önceki gün (29.06.2020) olmak üzere iki oğlunu üç yıl ara ile toprağa verdi. Bu kısmı bile evlat acısı çekmenin bir anne için ne kadar zor olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Ancak bu imtihan çok daha ağır. Halam 11 çocuk dünyaya getirmiş. Bunlardan 7 tanesini kendisi hayatta iken toprağa verdi. Bir anne için evlat acısının ağırlığı bilinirken 7 evladı toprağa vermenin ağırlığına dayanacak yüreği veren Rabb’imden başkası olamaz elbette.

Kesişen kader!

Halamın hikâyesini dinlerken onun annesinin yani benim de babaannemin birebir örtüşen hikâyesini öğrendim. Babaannem 10 çocuk dünyaya getirmiş. O da 7 çocuğunu daha kendisi hayatta iken toprağa vermiş. Anne ve kızının (babaannem ve halam) birebir örtüşen hikâyeleri bu günün nimetlerden şımarmış isyankâr dünyasında tevekkülün nasıl bir şey olduğunu bizlere gösteren dersler ve ibretlerle dolu.

Halamın iki oğlu!

Üç yıl önce vefat eden Halaoğlum Kadir çocukluk arkadaşımdı. Beraber oynadığımız, aynı okulda okuduğumuz, yüreği temiz, yumuşak huylu geçim ehli, sessiz ve mütevazi bir insandı. Bir Kutlu doğum programı öncesinde haber geldi; “Kadir trafik kazası geçirmiş tünele girmeden kenarındaki duvara vurmuş oracıkta ruhunu teslim etmiş”.

Kısmet oldu cenazesinin teçhiz ve tekfinini yaptım. Çocukluk arkadaşım, kardeşim, akranım ve yaşıtım ölümün her an karşımızda olduğunu bana gösterircesine teneşirde karşımda durdu.

Kadir, ölümün zemheri soğuğu gibi dondurucu ama bir o kadar da gerçek yüzünü bembeyaz kefen içerisinde mahsun, adeta gülümseyen ve her zamanki sakin haliyle bana anlattı. Allah biliyor ya merhum Kadir’in o mütebessim yüzünü hiç unutmadım.

Halamın vefat eden bir diğer oğlu Veli ağabey; benden 9-10 yaş büyük. Uzun yıllardır beyninden olduğu ameliyat ve Kalp pili dolayısıyla rahatsızlıkları vardı. Ancak bir sabah bir haber geldi ki “ Veli hocamı kaybettik”. Son görüşmemiz yine teneşirde oldu. Bedenine suyu her döküşümde Veli ağabeyin vefatının üzerimde bıraktığı izleri düşünmeye ve onun bize yapmakta olduğu nasihatleri dinlemeye çabaladım.

Nasihatler;

Evet nasihatler; sadece üç yıl ara ile bu iki halaoğlumun vefatı nice nasihatler etti bana ve bize. Hani bilmiyorum bu iki vefat arasında vaiz olarak yetecek olan ölümü yeterince hatırlaya bildim mi? Yeterince ders ve ibret alabildim mi? yarın bir gün ya da bir saniye sonrasında ölümün kapımızı çalabileceğini, her an ölümün bana/bize de o kadar yakın olduğunu hatırımda gönlümde yüreğimde tutabildim mi bilmiyorum?

Bildiğim bir şey var ki biz ne kadar unutmaya çalışırsak çalışalım, biz ne kadar hatırımızda tutamazsak da ölüm, yeryüzünün en açık, en soğuk ama en gerçek sonudur. Aslında soru değil başlangıcıdır.

Bu satırları yazdıktan sonra ne yaparım onu da bilmiyorum. Ölümü yine unutur, yine dünya gailesine dalar ve yine ölmeyecekmiş gibi yaşar mıyım bilmiyorum?

Olması gereken?

Dünyaya dalıp ölümü aklımızdan çıkarma katsayımızı düşürebilmeliyiz. Zira öleceğini bilerek yaşayan, ölümden sonrasına hazır olarak yaşayabilen sınavda başarılı olur. Yoksa savaşlarımızın, kavgalarımızın, paylaşamadığımız şeylerin, öfke ve kinlerimizin çok anlamsız şeyler olduğunu öldükten sonra geriye dönme imkanı bulabilecek birisi olsa bize çok rahat anlatacaktır.

Olabilse diye dua ettiğim;

Bizi kim yıkayacak bilmem ama çok sevdiğim bir arkadaşımın ifadesiyle; “Rabb'im şehadet şerbeti ile yıkanmış, arındırılmış ve dünyevi yıkamaya ihtiyaç duymayacak ölümler nasip eylesin. Bu da ancak böylesi bir ölüme aday ömrü yaşamakla mümkündür. O da elbette bizim elimizde.

Değerlerin yok sayıldığı, ahlakın unutulduğu, utanma duygusunu taşımanın utanılacak bir şey olduğu fikrinin dikte edildiği bir çağda yaşıyoruz. Temiz kalabilme çabamız yeterli olmayabilir. Zira temiz kalabilmek için temizliği tavsiye etme erdemi ahlakı ve İslam’ı bir bayrak gibi omuzlama bilinci lazımdır.

Yakın bir ölümün bana hissettirdiklerini paylaşmaya çalıştım. Cümle geçmişlerimize rahmet olsun.''Amin

Osman HAZIR

MERSİN

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER