banner190

İktidar Eşittir İslâm/Mı

Osman Hazır'ın kaleminden muhteşem bir köşe yazısı sizlerle

İktidar Eşittir  İslâm/Mı
banner185

ATV İsimli TV Kanalının yayınladığı program ve dizilerde özellikle de Esra Erol isimli kadının sunduğu rezil programlarda ısrarla zinayı normal gösterme ve teşvik etme çabasını görünce 12 Ocakta yayınlanan bir yazımı tekrar paylaşmak istedim. Bu televizyon ve diğerleri köpeksiz köyde değneksiz gezmek çabasındalar. 
RTÜK'se RTÜK Meclis ise Meclis bu işe birileri dur diyebilmeli. Siyaseten İktidarı destekliyor olmak ailemizin ve toplumsal ahlakımızın canına okuma hakkını kimseye vermez. Ben bu yazıda yanlışa yanlış diyorum. Buyurun siz de diyin.
Siyasi kaygılarla kanaat belirtemeyen zavallılar için gizli ve açık her şeyi bilen Rabb'imin kayıtları var.

İKTİDAR EŞİTTİR İSLÂM/MI

Aşkta kişiye en büyük darbeyi “Romantik Körlük” vurur. Çünkü kişi artık âşık olduğunun hiçbir hatasını, eksiğini kusurunu görmez/göremez. Çünkü duygusal olarak körleşmiştir. Bunun adına kısaca romantik körlük denir. Ne yazık ki körlük geçtiğinde çoğu kere iş işten geçmiş, yapılamaması gereken çok büyük hatalar yapılmıştır.
Evet biliyorum bu girişin başlıkla bir alakası yok gibi duruyor. Aslına bakarsanız fena halde var. Nasıl mı?
Şöyle;
Sosyal hayatta, siyasette, ve ideolojik tercihlerde; aklı, bilgiyi ve objektif duruşu devre dışı bırakarak toptancı tercihler yapılırsa benzeri durumlar kaçınılmaz olur.
Hadi biraz daha açalım. Sevdiğiniz ya da karşı olduğunuz siyasal oluşumu hiçbir yanlışını göremeyecek şekilde sever ya da nefret ederseniz sonuç kaçınılmaz olur.
Bu sonucun adı belki “ Romantik körlük” olmaz ama rahatlıkla “İdeolojik Körlük” olur. Nitekim siyasal kümeleşmelerde karşılaştığımız manzara maalesef budur.
Bu sakat durumdan kendisini kurtarabilenler siyasal tercihlerinde de peşinden gittiklerinde de doğruya daha yakın olacaktır. Dediğim gibi bizim cenah da dahil durumumuz hiç de iyi değil.
Çok ümitsiz olmayayım ama sanırım samanın sapla karışması hiç bitmeyecek. İdeolojik körlüklerimiz nedeni ile İktidara yakın olmakla İslam’a yakın olmayı aynı şey zannedenlerimiz çok fazla. Yani iktidarı desteklemeyi İslam’ı desteklemek olarak görenlerimiz de hiç azımsanmayacak miktarda.
Böyle olunca da iktidarın ve hatta iktidara yakın olanların yaptıkları her şeyi İslam’a uygun zannedenlerin sayısı ve alıcısı da çok oluyor.

Nasıl yani?

Öyle olmasaydı AHaberin, Atv'nin, Sabah Gazetesinin ya da siyasal olarak hükümetin yanında duran medya organlarının piyango, çıplak manken ve magazin içerikli ve teşvik edici haberlerine karşı bu kadar duyarsızlık olabilir miydi. Hatta Atv’nin nikahsız birliktelikleri (apaçık zinayı teşvik edici) teşvik eden dizileri bu kadar reyting alıyorsa bunda bir sıkıntı yok diyebilir miyiz.
Aldatmaları, adam öldürmeleri, yogayı, inançsızlık içeren yapımları gözümüze gözümüze sokan bu medya organları gerçekten bizden mi değil mi? Sorgulamayacak mıyız yani? Bu liste uzar gider.
Siz buna gündüz kuşağı ya da kadın programları olarak adlandırılan çirkef içerikli yapımları da ekleyin.
Evet eklediyseniz şimdi bir bakın bakalım Liderinin hiçbir şekilde onaylamadığını bildiğimiz bütün bu iğrençlikleri siyasi hareketi destekliyorlar diye kabul edebilir misiniz? Ya da onların Ak Partiye siyasal destek veriyor oluşları bu yanlışları doğru yapar mı? Yapmalı mı?
Peki, bu konudaki ölçümüz ne olmalı? Eğer İdeolojik/siyasal körlük içerisinde iseniz ölçü destek köstek ilişkisi olabilir.
Ama o destek ve köstek durumunun aslında onların ceplerini doldurma hevesleri ve başkaca hesapları olduğunu bilirseniz başka ölçü bulmanız lazım.

Benim ölçüm?

Ben doğrularımı belirlerken bunlara bakmıyorum. Doğru yanlış ölçümün siyasal destek düzlemi olmasına müsaade etmiyorum. Allah ve Rasulünün doğru ve yanlış dediklerine bakmaya çalışıyorum. Kur'an ve Sünnet ortada. Doğrular orda. Bilmem anlatabildim mi?
Herhangi bir tv kanalında Piyangonun sahtesi ile orijinalinin nasıl anlaşılacağı anlatılıyorsa ben burada yapılan piyango kağıdı sahteciliğine değil, piyangoyu teşvik eden haber kahpeliğine bakarım. Siz de öyle yapın. Çünkü Allah kitabında kumarın her türlüsünü haram kılar…
Peki, neden sadece iktidarı destekleyen medya üzerinden bir yazı geliştirdim? Valla aynı şeyin onların taraftarlarında olduğunu da görmek için müneccim olmaya gerek yok. İşte zaten bizim onlardan bir farkımız olması gerekmiyor mu?
Son söz niyetine;
İktidar eşittir İslam değildir. İktidara yakın medya eşittir İslam’ı doğru anlatan medya değildir.
Kur’an ve Sünnetin doğrularına uyanlardan olalım diye dua ile…
Vesselam!
Osman Hazır

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman kaya
Osman kaya - 1 ay Önce

Çok doğru amma ahlak kirişi kırılmalı çok oldu geç kaldınız dostum

Menderes Bingöl
Menderes Bingöl - 1 ay Önce

Siyasi bakış grupçu algı yapıcı Eleştiriye açık lider kutsama yaklaşımından uzak durmalıdır. Tüm diyanet imam hatip müezzinler bu topluma laikliği demokrasiyi batılı kaynaklardan
ve Kur'an Sünnetdeki karşılığı üzerinden anlatmalıdır.Ama once Tevhid..

SIRADAKİ HABER