banner190

İlitam Kontenjan Sorunu Hakkında

Yaşar Güldal'ın kaleminden...

İlitam Kontenjan Sorunu Hakkında
banner185

Çoktandır yazmıyordum…

Özel işlerimin yoğunluğu ve görevimin gerektirdiği bazı sorumluluklar dolayısıyla yazmaya zamanım pek olmuyordu.
Malumunuz olduğu üzere 9 Ağustos tarihinde üç yüz doksan bin öğrenci adayı Dikey Geçiş Sınavına girdi. Sınav bittikten sonra forumlara baktığımda öğrencilerin sınav hakkındaki yorumları dikkatimi çekti.
Kimisi 0.5 net şartından dert yanıyor, kimisi süre yetmediğinden dert yanıyordu. Kimisi de soruların zorluğundan ve sürenin yetersiz olmasından dertliydi.
Bu forumlarda beni en çok güldüren öğrencilerin esprileriydi. Birkaç espriyi sizlerle paylaşıp asıl derdimizi anlatmaya geçeceğim.
“Sınavdan kazandığım bir silgi, iki kalem, bir kalemtraş ve peçete” , “Arkadaşlar, ben ösym’nin sorduğu ormanda kayboldum, Allah’ını seven konum atsın bana” “Bir ara Türkçe’de çıkarma toplama işlemi yapıyordum”, “Ankara’lı Selma hanıma selamlar” 

“DİKEY GEÇİŞ SINAVINDA NE OLDU?

Gergedanlar, Timsah ve Zebrayla boğuşup, Bob Marley'in çiftliğinde biber domates kuruttuk. 2011’de baba-oğul birbirine girdi ama yılmadık, Yakup Kadriyle dertleşip, metropollerde gecekondularda yapboz ile zaman geçirdik... Selma hanım Ankara sokaklarında kendini ararken, trende analist ve danışmanı izledim sessiz ve sakin... Fareler sardı dört bir yanımı, onları çıkışa ulaştıramazsam otlu peynir heba olacaktı... Zaman zaman kedi kovaladım, ama çıkış kapısını bulamadım... Teşekkürler ÖSYM, Sayende kendimi macera adasındaymış gibi hissettim...”
Öğrencilere bu esprileri yüzünden kızmamak gerek. Böylesine zor bir sınavdan sonra hiçkimse Ösym’ye övgü beklemesin. Çünkü öğrenci psikolojisi herzaman zor sınavlara kendini hazır hissetse de sınavda kolay soru beklemektedir. 

Bu sınava sadece belli bir kesim girmedi elbette. Sınava benim gibi Önlisans İlahiyat mezunları da girdi. Peki onlar açısından sınav nasıldı?
Evet onlar açısından da sınav zordu, lakin asıl imtihan sınavdan sonra başladı onlar için. Sınavdan önce ilan edilen İLİTAM (ilahiyat lisans tamamlama uzaktan eğitim) programı kontenjanları 8.150 olarak ilan edilmiş iken sınavdan sonra ne olduysa bugün ki güncel rakam olan 4.500’e çekildi.
Acaba böylesine bir haksızlık Ösym tarihinde başka hangi bölüme veya branşa yapılmıştır? İLİTAM öğrencileri ve öğrenci adayları bu ülkenin üvey evlatları mı? İmam Hatip camiasına her dönem farklı formatlarda darbeler vuruluyor.

Geçtiğimiz dönemlerde denildi ki sözel de yapsan sayısal da yapsan “diğer bölümden en az 0.5 net yapmalısın” buna “eyvallah” dediler. Sonra “sınavsız üniversite olmaz” dediler, ona da “eyvallah” dediler. “Kontenjan vereceğiz” dediler, 8.150 kontenjan vermiş gibi yaptılar, sınav sürecinde ve sınav sonrasında yavaş yavaş kontenjanları 4.500’e düşürdüler. Belki daha da düşürecekler!
Herşeye “eyvallah” dediğimiz için her seferinde yediğimiz şamardan sonra diğer yanağımızı çevirdikçe diğer yanağımıza darbeyi indiriyorlar.
Artık yeter diyoruz, biz bu ülkenin üvey evladı değiliz, biz çantada keklik de değiliz. Hiçkimse bizi hafife alamaz. Biz bu ülkenin asli unsuruyuz. Milli mücadele döneminde en önlerde biz vardık, 15 Temmuz hain kalkışma gecesinde en önlerde yine biz vardık.
Her yaptığınız zulme “eyvallah” dedik, ama bu sefer bu yaptığınıza "eyvallah" demeyeceğiz. Boyun bükmeyeceğiz. Biz "eyvallah" dedikçe siz daha da cesaretlenip darbe üstüne darbe vuruyorsunuz. Biz de insanız, bizim de bir sabrımız var. Ve o sabır bugün yaşadıklarımızdan sonra taştı.

Kaya Taşını Yerinden Oynattınız

Vel hasılı kelam, peki bu kadar eleştirinin ardından hiç mi çözüm önerim yok? Elbette o da var.
1-    Sınavsız İlitam’ın yeni bir yasa düzenlemesi yapılarak “sadece Diyanet işleri Başkanlığı personeline yönelik” olacak şekilde çıkartılmalı.
2-    Diplomalardaki uzaktan eğitim-örgün eğitim ayrımına son verilmeli.
3-    Yerleştirmelere yetişecekse kontenjanların yetkili sendikanın da ilk talebi olan on bin rakamına çıkartılması, yetişmeyecekse ek yerleştirme dönemine yetiştirilmeli.
4-    Her ilin üniversitesi İLİTAM bölümü açıp kontenjan vermeli.
Bu konuda şahsımla çalışmak isteyen veya görüş alışverişinde bulunmak isteyen tüm dostlarımla işbirliğine sonuna kadar varım, çünkü hepimiz bu geminin içindeyiz. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyen atalarımızın sözünü yabana atmamak lazım. 
Şimdi tek yürek olma zamanı, şimdi bir olma zamanı. Bu mücadelenin sonunda evlatlarımızın geleceği var. Haydi şimdi “Bismillah” deyip sesimizi duyurabildiğimiz yerlere duyuralım.  
UNUTMA; SEN YOKSAN BİZ, BİR EKSİĞİZ…

Yaşar Güldal

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 15:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine onel
Emine onel - 3 ay Önce

Evet bizler daha once imamhatip ve basortusu magdurlari olarak istedimiz gibi universiteyi okuyamadik.Bugun 2 cocugum ve yeni gelecek cocumla okumaya calisiyorum bu zorluklarla okumaya calisirken engel uzerine engelle karsilasiyoruz.Burada su dindar kesim olup ilitami okumaya calisan ogrencilere satasan orgun ogretimlileri anlamiyorum.Birakinda herkes diplomali olsun.Rizki tayin eden Allahtir ne oluyorda boyle musluman kardeslerinize karsu dusmanlik besliyorsunuz.Lutfen siz gencler magdur olmadiniz ama biz 2000 yil mezunlari orgun okuyamadik bizleri sizler dahada magdur etmeye calismayin

Gönül
Gönül @Emine onel - 3 ay Önce

Kimsenin önünde engel kalmamıştır..isteyen üniversite sınavına girip ilahiyat fakültesinde okuyabilir..ilahiyat fakültesi açıktan okunacak bir bölüm değildir..ilahiyat önlisansı ilitamı ortaya atanlar ilahiyat ilimlerini önemsemeyen kesimdir..Bunu politika makam mevki ve para meselesi haline getirenler dini hizmet adına ne kadar verimli olur veya oluyor tartışılır..biri ek ders peşinde biri koltuğunu koruma derdinde biri maaş ..

Muhammed kardeşlik
Muhammed kardeşlik - 3 ay Önce

Sonuna kadar destekliyoruz

Rabia Eroğlu
Rabia Eroğlu - 3 ay Önce

Doğru söze ne denir

Yorgun
Yorgun - 3 ay Önce

Yeter artik bitsin bu ayirimcilik.Her Diyanet gorevlisi Bitire bilsin ilahiyati.

Hüseyin  eren
Hüseyin eren - 3 ay Önce

Tamamen haklısınız

Hasan ERBAY
Hasan ERBAY - 3 ay Önce

Yazının altına imzamı atarım.

Serap birinç
Serap birinç - 3 ay Önce

Allah razı olsun hocam çok güzel yazmışsınız

Nilgün Turaç
Nilgün Turaç - 3 ay Önce

Bu haksızlığa son verilmesini istiyoruz..Sonuna kadar söylediklerinizin hepsi doğru..


SIRADAKİ HABER