banner190

Mihraba Böyle Bir Üslup Yaraşmaz

Uzman İmam Hatip Halil ÇELİK hocamızın kaleminden...

Mihraba Böyle Bir Üslup Yaraşmaz
banner185

Geçen günlerde, Profesör ünvanlı bir akademisyen “Diyanet İşleri Başkanı olsaydım” başlıklı köşe yazısında münferit bir hadiseden dolayı imamları töhmet altına bıraktı. Gerçi bizler alışığız böyle durumlara. Doğru, yanlış devamlı eleştiriliriz!! 
Akademisyenin köşe yazısını kısaca hatırlayalım. Kendisi; gitmiş olduğu bir camide, görevli tadil-i erkana riayet etmeden namaz kıldırmış olduğunu; görevliyi usulüne uygun bir şekilde uyardığını lakin görevlinin kendisini dikkate almayıp savuşturduğunu söylemiştir. Akademisyen de Diyanet İşleri Başkanı olursam, böyle bir yetki kendisine verilirse imamların tadili erkana riayet ederek namaz kılmalarını sağlayacağını belirtmiştir. Sonra konuyla ilgili yazmış olduğu kitabının ismini vermiş. Ve konunun ehemmiyetini vurgulamaya çalışmıştır.  
İmamların töhmet altında kalmaları, konusunu işlemeyeceğim. Başta ifade ettiğim gibi biz imamlar artık böyle yersiz eleştirilere alıştık. Üzülmüyor muyuz? Üzülmemek  ne mümkün.. 
Bu yazımızda işleyeceğim mesele son asrın kanayan yarası, asıl ve asil makam olan mihrabın, bazıları bilerek bazıları ise bilmeyerek itibarsızlaştırılıyor olmasıdır. 

İmamlar eleştirilemezler mi? Eleştirilebilirler tabi ki. Ancak tepeden bakarak, sıradan bir mevki sahibini eleştirir gibi eleştirilmez. Hele böyle, bir şahsın yapmış olduğu kusur yüzünden makamı öne çıkararak toptancı bir mantıkla sosyal medya üzerinden makamdaki her bir kişi töhmet altına bırakılamaz. Zira bu makam bizlere Peygamber Efendimiz (sav)’den emanettir.
Cami merkezli sorunlar, genel olarak çözmek yerine bu mesele de olduğu gibi salt eleştiri getirilerek üstü kapatılmaya çalışılıyor. Bir duvar örmek için bile belirli bir öğitim ve tecrübeye ihtiyaç vardır. Duvarı düzgün öremeyen bir çırağa sitem etmek, salt eleştirmek onun duvarı doğru örmesini temin etmez. Çırak belli bir tecrübe ve eğitimle, usta olabilir ancak. 
Cami merkezli ibadet, faaliyet vb. hizmetlerde de belli bir eğitim/öğretim ve tecrübe ile arzu ettiğimiz noktaya ulaştırabiliriz. Yoksa yetkili makamlar; talimat çıkararak veya teftiş ederek camide ki görevlinin ne tadil-i erkân üzere namaz kılması sağlanabilir ne de farklı bir hizmet yaptırılabilir. 
İmamlık sıradan bir vazife değildir. İmamı ! yetiştiremezsiniz ancak imam yetiştirebilirsiniz. Yani bir kişiye imamlık payesi verdikten sonra yetersiz vasıflarını ikmal etmek için seminer, çalıştay vb. kısa vadeli faaliyetlerin pek faydası olmuyor. Sistemli, disiplinli ve tecrübe kazanma imkânı olan örgün bir eğitim neticesinde kişiye İmamlık makamı teslim edilmelidir. 
Malum akademisyen, son yazısından “İmamlar bize hak veriyor” başlıklı bir yazı daha kaleme aldı. Şundan emin olsun ki imamlar üslubunuz hususunda size hak vermiyor. 

Kendisine bir teklifim olacak !! 

Yazısında  “İmamlık peygamber mesleğidir. İmamlar bu ülkenin en şanslı insanlarıdır.” diyor. İnanarak bu cümleleri yazmış ise bir profesör imamız daha olsun. Başkanlığımız bu konuda kendilerine yardımcı olur. Bulunduğu ilde bir camiye imam olmayı talep etsin. Hem tadil-i erkan ile (uygulamalı bir şekilde) namaz kıldırır hem de müşahhas bir misal olur. Diğer taraftan ilk yazısında: “Bendeniz ilimle meşgul olmayı, yöneticiliğe hep tercih etmişimdir, elhamdülillah. Kendi alanımda bir defa rektörlük ve defalarca dekanlık teklif edildiği halde sırf bu sebeple bu görevleri kabul etmemişimdir.” diye yazmıştı.  Teklif ettiğim, makam ve mekan; ilmi faaliyetlerini icra edebileceği birçok insana ulaşabilme imkanın olduğu mümbit bir vasfa sahiptir !!
Eğer ahir ömründe bu teklifimi kabul ederse hem makamın asıl sahibine özür beyan etmiş olacak hem de bu bağlamda imtisal bir davranış ortaya koymuş olacaktır. Bizler de ziyaretine gidip elini öper ve ilminden istifade ederiz. 
Ayasofya-i Kebir Camii imamlığına talip olan, Prof. Dr. Mehmet Boynukalın hocamı hürmet ve muhabbetlerimle selamlıyorum. 

Selam ve Dua ile…

Halil ÇELİK

Uzman İmam Hatip 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 15:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah celep
Abdullah celep - 3 ay Önce

Ellah cc razı olsun hocam mükemmel bir tespit ve imamlık isteğinde bulunmasını istemeniz taşı gediğine koymuş gönlünüze ve dilinize sağlık ❤❤❤❤❤

Süleyman sungu
Süleyman sungu - 3 ay Önce

Bu imamlık 24 saat görevde nöbette durmktirakademisyen bu sıkıntıya gelemezzz kalemine ağzına saglik halil hocam selmlar

Bülent Ünsal
Bülent Ünsal - 3 ay Önce

Ağzına sağlık hocam

Mehmet Cinoğlu
Mehmet Cinoğlu - 3 ay Önce

Halil Hocam ağzına yüreğine sağlık Rabbim kaleminize güç kuvvet versin

Kadir Yürür
Kadir Yürür - 3 ay Önce

Uzman arkadașımızı tebrik ediyorum.Hoca efendi faruk beșer bir meselenin önemine binaen kaleme almıș.Onada çok teșekkür ediyorum.Namaz çok önemli bir ibadet.Hepimizin malumu.Tadili erkan mevzuunu ihmal eden imam varmı var.O zaman murakıplar sürekli cami cami dolașak disipline edecektir.Eskiden teravih namazları nasıl kıldırılıyirdu hepimizin malumu.Șimdi düzeldimi 0/90 düzeldi.Faruk beyde buna dikkat çekmek istemiștir.Faruk hocanın dilinden NAMAZ EȘÎTTÎR ÎSLAM .ÎSLÂM EȘÎTTÎR NAMAZ.Vesselam.

İlhan Demir
İlhan Demir - 3 ay Önce

Halil Çelik hocam sizin beğendiğiniz yazıyı ben de okumuştum O yazıda alınganlık gösterilecek bir durum görmedim şahsen bir din gönüllüsü olarak Hatta hafta vermedim değil Cenabı bu makamı hakkıyla işgal etmeyi cümlemize nasip etsin Selam ve dua ile Selamlar etsin

İhsan Şimşek
İhsan Şimşek - 3 ay Önce

Bir din görevlisi olarak, Faruk Beşer beyin yazısından alınmadım, itibarsızlaştırmak gibi bir niyet veya ifade de göremedim yazıda. İşini düzgün yapan meslektaşlarımızın gönlüne ağır gelse de, bizim içimizde gerçekten kıldığı namazın sıhhati sıkıntılı olanlar da yok değil. Kanaatimce itibar kaybına uğramamızın en büyük sebeplerinden biri budur. Cemaatten çoook sonra camiye gelip, namazı da çabucak kıl(dır)ıp, herkesten önce camiyi terk eden arkadaşlarımız, keşke sevdikleri işi yapsalar, bu makamın itibarını tüketmeseler...
Yani her gelen bize vuruyor yaklaşımı yadsınamaz bir vakıa, Ancak bizim de buna göre duruşumuz olsa, dövemez kimse bizi.

Süleyman ÇELEBİ
Süleyman ÇELEBİ - 3 ay Önce

Sayın hocam bir uzman imam hatip olarak meslektaşlarını koruduğunu düşünerek verdiğiniz cevabı, ben kendi kusurlarını örtmek ve görmezlikten görmek olarak değerlendirdim. O yazıları ben de okudum. Zaten ilgili hoca, ben cami imamına yaklaştım konuşmak için arı sokmasına maruz kaldım dedi.
Siz gerçekten imam arkadaşları yeterli buluyor musunuz. Mesela diyanetin yaptığı hizmet içi eğitim kurslarına katılıp durumu gördünüz mü, O kurs ve eğitimlere katılanların kendilerinde bir eksiklik gördüklerine rastladınız mı, yoksa ”gereksiz kurslar”mı diyorlar. Bu teravihlerdeki yıldırım imamlar hangi ülkede? Kendini yetiştiren, sürekli okuyan, insan yetiştiren, arkadaşları ile tesanüt halinde olan, ortak dersler yapan, Kitap ve makale kritiği yapan, topluma yön vermek için gayreti olan, gençlikle ve cemaatiyle iç içe olup etken olan, Namazında hassas, görevinde hassas ,kıraatindeki varsa hataları düzeltme gayreti olan kaç imam dostunuz var?Eleştiri yaptı diye hocayı mihraba çağırmanız ne derece şık bir durum. İmamın eleştirilmesine tepkinizi anlarım ancak bunu böyle yumuşak bir eleştiri için değil de, mesela filimlerde, dizilerde mıymıntı olarak imamı anlatan tiplere karşı sesinizi yükseltseniz daha onurlu olur bence. Çünkü hocanın eleştir konusu bu ülke de azımsanacak konu değildir. Ramazanlardaki jet imamlar tv.lere haber olmuyor mu? Artık bu vakit namazlarına inmişse, kendinize bu konuyu kim hatırlatacak. Cemaattin istediğini tadili erkan size vacip değil mi?
Son yıllarda imamlığın karizmasını, ağırlığının ne durumda olduğunu bir değerlendirin lütfen. Saygıyı insanın kendisi oluşturur ve ya yok eder. Bazı imamlarımız mahallenin ve şehrinin fenomeni olabilirken, diğer bir imam neden silik durumdadır. Öz eleştiriye açık olup bir ders çıkarma yazısı beklerdim sizden bu çok daha etkili olurdu. Ben de bu meslekten emekliyim. Direkt savunma yerine, karşımızdaki insanın ne dediğine bir bakmamız gerek. Bir insan ya çok başarılı ve etken olduğu için; veya çok yetersiz olduğu için eleştirilir.. Bunu da düşünmek gerek. Bizim elimizde çok imkanlar var çook. Allah bu imkanları eskilere vermedi, bizden bu imkanlar sorulacaktır indellahta.
Beni anlayacağınıza inanıyorum selamlar.


SIRADAKİ HABER