banner190

Toplumun İlimle Buluşmasında Din Görevlilerinin Önemi

İl Müftü Yardımcısı Abdullah KILIÇ'ın kaleminden

Toplumun İlimle Buluşmasında Din Görevlilerinin Önemi
banner185

Kıymetli Okuyucularım!

Din Görevlisi kavramının içine vaiz, murakıp, kuran kursu öğreticisi, müezzin kayyım ve imam hatipler girmektedir. Ancak ben bu yazımda imamın tanımını yapmaya, bu tanımın taşıdığı manaları izah etmeye ve bununla birlikte toplumun ilimle buluşmasında imamın katkısını anlatmaya çalışacağım inşallah.
İmam öncü olan, öncülük eden, örnek olan insandır.  İmam güzellikleri yaşayan ve yaşadığı güzellikleri topluma ulaştıran, güzelliklerin topluma ulaşmasında öncülük yapan insan demektir.

İmamlık, okumanın, düşünmenin, çalışmanın kesintisiz sürdüğü bir görevdir. Dolayısıyla imam, okuyan, düşünen, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi dağıtan insandır. İmam cemaatini yetiştirmeyi görev bilir. İslam tarihinin her döneminde cami insanların yetiştirildiği bir mekteptir. Rasulullah (s.a.v) altın nesil dediğimiz sahabe neslini camide yetiştirdi. O günden beri camiler tam bir eğitim öğretim yuvası rolünü sürdürmektedir. İmam da camide en merkezi konumda yerini almıştır. Bütün bir toplumu yetiştiren, İslam insanlığa neyi getirmişse onu insanlığa taşıyan örnek insandır. İmam rahmet insanıdır. Çünkü İslam rahmettir. İmam da gittiği her yere o rahmeti taşıyan insandır. İmam, mahalleye, köye, bulunduğu yere iyilik taşıyan insan demektir. Kısacası iyi insan neyi ifade ediyorsa imam o kavramın içini dolduran kişi demektir.

İslam’ın amacı, koyduğu hükümlerle dünyayı yaşanabilir kılmaktır. İmam da bu hükümleri insanlara duyurmaya,  anlatmaya çalışan, insanla islam’ın buluşmasının mücadelesini vererek islam’ın amacının gerçekleştirilmesine katkıda bulunan yani dünyanın yaşanabilir olmasının mücadelesini verendir.
İmam; muhatabını, içinde yaşadığı toplumu tanıyan ve kimin neye ne kadar ihtiyacı var onu tespit eden, okuduğu Kur’an’dan, sünnetten aldığı güzellikleri vaazlarıyla, hutbeleriyle, hasta, yaşlı ve esnaf ziyaretleriyle muhatap olduğu bütün insanlara ulaştıran insandır.
K. Kerim’de; ‘ Allah onlara Kitab'ı ve Hikmet'i öğretir.’  (Ali İmran/48) buyurmaktadır. İşte İmam da Allah’ın öğrettiği o kitabı ve o kitabın açıklayıcısı olan sünneti insanlara öğreterek insanları kötülükten alıkoymaya çalışan, onları koruyan ve kollayandır.
Yahya b. Muaz, 'Âlimler ümmete, onların analarından ve babalarından daha merhametlidir' dediğinde, kendisine bunun nasıl olabileceği sorulur; o da şöyle der: 'Çünkü anneler ve babalar çocuklarını ancak dünya ateşinden korurlar. Oysa âlimler ümmeti âhiretin şiddetli ateşinden korurlar'. ( ihya)
İmam, içinde yaşadığı toplumun tüm kesimleriyle saygı, sevgi ve güven ilişkisi kurabilen, bu sayede her gün yeni insanların camiyle bağ kurmasına gayret eden insandır. ‘ Allah'a çağıran, salih amel işleyen ve 'Ben müslümanlardanım' diyenden daha güzel sözlü kim vardır? (Fussilet/33)
İmam bulunduğu yerde kendisine iletilen maddi manevi bütün sorunlarla ilgilenen, sorun dinleyen ve gücü nispetinde sorun çözen insandır.
İmam, toplumun doğumunda var, ölümünde var, sevincinde var, üzüntüsünde var, …,  Vatandaşımız mesai saati gözetmeksizin her durumda hocasını yanında görmek ister hocası da orada bulunur. Kısacası Din görevlisi, Müslüman bir toplumun her şeyidir.
Hafta vesilesiyle bir kez daha vefat etmiş hocalarımıza Allahtan rahmet diliyorum hayatta olan hocalarımıza da sağlık sıhhat ve afiyet diliyorum.   

Abdullah KILIÇ 

İl Müftü Yardımcısı

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER