banner190

Kurra Hafız Mahir Demirkol'un Yeni Kitabı Çıktı

Akademik hafızlık'ta Aile,Çocuk ve Hoca ilişkileri

Kurra Hafız Mahir Demirkol'un Yeni Kitabı Çıktı
banner185

IÇINDEKILER 
9 - Önsöz 
13 - Hafızlık ve Süreçle. 
19 - Hafızlığa Hazır Olmanın $artları 
23 - Hafızlık Terimleri 
29 - Ezber Yapma Tekniklerine Bakış 
36 - Kolay ve Zor Sayfaların Ayrımı 
40 - Aile Çocuğunu Hafızlık Eğitimine Neden Verdiğini Bilmelidir 
45 - Hafızlık Sürecinde Hoca ve Ekibi 
49 - Hem Akademi Hem de Hafızlıkta Başarı 
54 - Teknolojiden Faydalanma 
56 - öğrencinin Gözünden Hafizlığa Bakış
 59 - Hocanın ve Kursun Denetlenebilirliği 
62 - Aile Hoca İlişkisi 
65 - Hafızlıkta Rol Model 
67 - Ders Programı 
72 - Ailenin Yanlış Tutumu 
76 - Hocaların Eğitimi 
80 - Hafızlıkta Ceza ve ödül 
85 - Ailenin Hafız Olmasının Çocuktaki Etkileri 
87 - Hafızlıkta Rakip 
89 - Hafızlıktan Sonraki Süreçler 
93 - Sonuç 

HAFIZLIK SÜRECİNDE HOCA ve EKİBİ

Önemli işlerin her zaman bir ekip çalışması ile yapıldığını bilmeyen yoktur. Takdir edilir ki, ekibi oluşturan bireylerin ana gayelerinden biri, hedefe kolay ulaşmak için etkili/kısa yolları tespit ederek yol haritasını çizmek.. Hedefin ne olduğunu tespit etmek kadar ekibi oluşturan bireylerin kim olduğu ve aynı amaca yönelik olmaları da önem arz etmektedir. Hele bu ekip Allah, kelâmını ezberletmek üzere bir araya gelmiş ise konu biraz daha ciddiyet kazanmaktadır. 
Çocuğunuzun üzerinde uygulanacak olan bu yol haritası bulunduğu mekanda aşina olacağı simaların davranışlarından ve tutumlarından büyük ölçüde etkilenir ve farkına varmadan kişiliğinin oluşmasına etki eder. Bu ekibin asil üyeleri ilk bakışta her ne kadar aile, çocuk, hoca, üçlüsü gibi gözükse de sahaya inildiğinde zaman zaman başka faktörlerin de oyuna dahil olduğu görülecektir. Kursta yatılı kalan öğrencileri daha çok ilgilendiren bu konunun çocuğun gayretini dolayısıyla başarısını etkileyeceğini söylemek abartı değildir.

Başka bir iklimde ve başka bir coğrafyada doğan vahyin, dünyanın tüm topraklarında dirilmesinin diğer adı olan Kur'an-ı Kerim, asırlar evvelinden istikbâle yollanan bir mektuptur. Hafız olmak, Kur'ân'ı anlamak için yapılan bir eylemdir.. 
Hafız olmak, ilahî kudretin beşer ile konuşmasını zihinde görebilme becerisidir.. 
Hafız olmak, duyguların ve kabiliyetlerin zirvesinin Kur'ân'a yansıması ve Kur'ân'da buluşmasıdır. Bu kutsal buluşmanın şüphesiz üç vazgeçilmez unsuru vardır. 
"Aile, Hoca ve Çocuk"... Bu üçlü yapının birbirine uyumu başarıyı erken tetikleyen bir güç olması açısından önemlidir. Evlatlarının hafız olmasını isteyen aileler için hafızlık süreçlerinde hangi usullerin takip edileceğini özellikle okul ile beraber hafızlık yapan çocukların karşılaştıkları sorunların tespitini ve çözümlerini ele alan ve onlara rehberlik edecek olan bu eser, ayrıca hafızlık yapan öğrencilere ve hocalara da katkı sağlayacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER