banner190

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Bayramda Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?" sorusuna dikkat çeken bir cevap verdi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı! Bayramda Sokağa Çıkma Kısıtlaması
banner185

Habertürk ekranlarında yayınlanan Serap Belet ve Selçuk Tepeli ile 'Gün Başlıyor' programına konuk olan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, normalleşme ile artan vaka sayısından yola çıkarak,tedbirlere uyulması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Özkan, vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını tekrar hatırlattı.

Kurban Bayramı'nda yasak olacak mı?

Yakaşan Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı sorularını cevaplayan Prof. Dr. Özkan şu ifadelere yer verdi, "Kişisel fikrimi söyleyeceğim. Binli rakamların altına inmezsek gelebilir. Davranışlarımızı kontrol edemiyoruz. Birbirimize sarılmayı, öpüşmeyi, teması engelleyemiyoruz. Eğer rakamları düşüremezsek bunun engelleneceğini düşünüyorum. Yeni önlemler, giriş-çıkış yasağı ve sokağa çıkma yasağı, rakamlar bu şekilde devam ederse gelebilir. Bir sürede daha sabretmemiz gerekir. Virüs için aşı bulunmaz ise yaşamaya devam edecek."dedi.

Özkan,vaka artışının pandemi sürecinin ilk ayları olan mart ve nisana göre çok yüksek olmadığını, ancak binli rakamların altına inilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak:Yeniakit

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER