banner190

Cami Derneklerinin Görev Tanımları Yeniden Yapılmalı

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ'dan basın açıklaması

Cami Derneklerinin Görev Tanımları Yeniden Yapılmalı
banner185

Başkan ÇOPURSUZ'un açıklaması şöyle:

Cami dernekleri,  Valiliklere bağlı özel kanun ve yönetmeliği olan sivil toplum kuruluşlarıdır. Amaçları; camilerin imarı, inşası, bakım onarımı vb için kurulmuş olan cami derneklerinin sorumluluk sahasının dışına çıktıklarından bahisle görev tanımlarının yeniden yapılmasına acilen ihtiyaç vardır. Sözümüz tüm cami derneklerini kapsamıyor ancak genel olarak çok büyük sıkıntıların olduğu ortada.

Esasında cami dernekleri büyük fedakârlıklar yapmak suretiyle güzel işler yapıyorlar. Caminin arsasının alınmasından, ibadete açılmasına ve sonrasına kadar sarf ettikleri çaba ve gayretlerini kesinlikle inkâr etmiyoruz. Onlara bu diğerkâmlıklarından dolayı müteşekkiriz.

Ancak öyle cami dernekleri var ki, adeta görevlilere kan kusturuyorlar. Diyaneti, müftüyü, imamı ve müezzini yargılıyorlar adeta. Kendilerini mülki idari amir olarak kabul ediyor olmalarından olsa gerek,  cami görevlilerini ezmek için despotça bir yaklaşım sergileyip, tabir caizse analarından emdikleri sütü burunlarından getirmeye çalışıyorlar.

Nitekim bu manadan olmak üzere tüm cami görevlilerini kapsayan bir istatistiki çalışma yapıldığında durumun vahameti daha da ortaya çıkmış olacaktır.

Bu ve buna benzer birçok sorunların yaşanmaması için, cami dernekleriyle ilgili denetim ve yaptırımlar konusundaki gevşekliğin ortadan kaldırılması adına,  ciddi düzenlemelerin yapılması önem arz etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Mustafa ÇOPURSUZ
Genel Başkan

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 17:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Şahin
Hasan Şahin - 3 ay Önce

Otuz yıl bir fiil imam hatiplik görevi yapıp emekli olmuş bir kardeşiniz olarak yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Bu olanlar fedakarca bu hizmeti yapan kardeşlerimizi cidden çok üzüyor. Benzer sıkıntı köylerde din hizmetini yürüten hocalarımız içinde bir düzenlemeye ihtiyaç var kanatındayım. Muhtar bazı köylerde kendini hoca efendinin amiri görme cüretini göstermekte selam ve dua ile Allah yar ve yardımcınız olsun

Erdoğan Akaner
Erdoğan Akaner - 3 ay Önce

Evet. Ben de merkezde 25 yıl görev yaptım. Cami dernek başkanlari basımızda müftüden daha fazla amirlik yaptılar. Cami dernekleri ya kapatılsin, ya da görev ve sorumluluklari yeniden belirlensin.

Mizan mizan
Mizan mizan - 3 ay Önce

Bu dernekler yapılan bağışların çoğuna makbuz dahi kesmiyor. Harcanan ve elde edilen bağışların kaydı yok. Her cuma toplanan yardımların en az 3 te birini el koyuyorlar. Ciddi bir sıkıntı cami dernekleri.

Alim Topçu
Alim Topçu - 3 ay Önce

Sayın sendika başkanımız gerçekten çok doğru hele bilhssa temelinden itibaren yeni cami yapanlar öyle ben bilhassa kendim yaşadım müftüler bile savunmadı

Süleyman Polat
Süleyman Polat - 3 ay Önce

Daha da vahim durumlar var. Kendi ideoloji doğrultusunda hareket etmekte, camiye hizmet etmek bir yana, cemaati ve camiyi kendi egolarına zorlamaktadır. Ancak müftükerin de bu yöndeki tutumlarını da göz ardı etmemek lazım

E.K
E.K - 3 ay Önce

Tesbit gayet doğru.Ögle cami dernekleri varki dernek başkanı müezzin mahfilinde oturup namaz icin camiye gelen cemaate yer tarif edip "şöyle otur buraya otur,cami görevlilerine amirlik tazlayıp müftülükden önce kendisinden izin alınması gibi daha neler neler.Bazı Cami görevlileride aman bi huzursuzluk çıkmasın kötü olamyalım diye dernek baskanınınınbu tip saplantılarına ses çıkarmıyor.Ses çıkaran görevliler dernekle aralarında problem oluşduğunda da ne müftülük ne hic kimse cami görevlisinin arkasında durmuyor görevli başka bir yere sürgün ediliyor.

Naim Agdın
Naim Agdın - 3 ay Önce

Aynen başkanım bize kan kusturuyorlar artık yeter camilerin manevi huzurunu kaçırdılar NE KADAR TANIDIĞIM DERNEK BAŞKANI VARSA HEPSİ İMAM DÜŞMANI KÜSKÜN YAZIKLAR OLSUN

SIRADAKİ HABER