banner190

Camilerimiz Aynı Zamanda Birer Eğitim Yuvasıdır

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya'dan, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası basın açıklaması

Camilerimiz Aynı Zamanda Birer Eğitim Yuvasıdır
banner185

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yaptığı basın açıklamasında haftayı kutlarken, bu haftanın anlam ve önemine yakışır bir kutlama olması temennisinde bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığının haftaya verdiği önemin yapılan etkinliklerle ortaya çıktığını ancak yetersiz olduğunu belirten Kaya, din görevlilerinin sosyal, kültürel ve mesleki sorunlarının yanı sıra ekonomik sorunlarının da hafta içinde ele alınmasını beklediklerini vurguladı. Camiler ve Din Görevlileri Haftasının amacının sadece camilerin toplum hayatındaki yerinin hatırlanması olmadığını, bu nedenle çok kapsamlı bir etkinlik programı üzerinde çalışılması gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan İbrahim Kaya şunları söyledi:
"Hafta boyunca dini konularla ilgili özel programların Diyanet Radyo ve televizyon kanalından sunulmasını, haftaya özel hutbe ve vaazların verilmesini önemsiyoruz ancak yeterli bulmuyoruz. 1-7 Ekim tarihleri arasında ‘Cami ve İlim’ teması işlenecek. Türk Dil Kurumu’nda ilim sözcüğüne karşılık gelen ‘bilim’ kullanılmaktadır: Fiziki evreni deney ve gözlüm üzerinden araştıran; merak, inanç ve amaç ile beraber desteklenen çalışmalar bütünü olarak ifade edilmektedir. İlim kelimesinin dini açıdan anlamı da âlimler tarafından ele alınan ve âlem denen dünyanın manevi yönüyle değerlendirilmesidir. Geniş kavramdır. Bu nedenle cami ve ilmin kesiştiği noktalar, ikisi arasındaki ilişkiler çok detaylı olarak işlenmeli ve anlatılmalıdır. Zira cami ve ilim gündelik yaşamın içinde yer alan iki kavram, iki yön belirleyici ve iki düzenleyici ve bütünlük sağlayan kavramlardır. İslam medeniyetinin kalbinin camilerimiz olduğu düşünüldüğünde seçilen temanın derin anlam içerdiğini görebiliyoruz. Zira ibadethanelerimiz aynı zamanda yoksulun, yardıma muhtaçların, kimsesizlerin ihtiyaçlarının karşılandığı, istişarenin yapıldığı, kararların alındığı bir merkez konumundadır. Dolayısıyla camilerimiz işlevsel olarak toplumun sorunlarının çözümünde önemli bir yerdir. İlmin bu merkez ile bütünlük sağlayacak şekilde günümüz toplumuna aktarılmasında da camilerimiz önemli bir yerdir. Sahabelerin mescitlerde yetiştiği, Peygamber Efendimizin dini öğrettiği mescitlerde derslerin verildiği düşünüldüğünde ‘cami ve ilim’ temasının anlamı ve önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Yüce Allah Celle ve Celalüh’ün ilk emri de ‘Oku!’ dur. Bu itibarla cami de ilim tahsil edilmesiyle bir okul fonksiyonu görmesi tesadüf değildir. Ancak inancımız odur ki din görevlilerinin sorunlarının da çözülmesi noktasında bir çalışma yapılması, bu haftanın anlamına yakışır bir düzenleme ile problemlerin çözülmesi, din görevlilerinin huzurlu bir şekilde görevlerini ifa etmesinin sağlanması, günün anlamını daha da önemli hale getirecektir.
Diyanet Hak ve Adalet Sen olarak, cami ve ilime hizmet eden başta ahrete intikal etmiş olan âlim ve din görevlilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Camilerin ilim yuvası haline gelmesinde emeği geçen; toplumu aydınlatmak için Kur’an ve Sünnet ışığında özverili bir şekilde çalışan  tüm âlimlerimize, din görevlilerimize ve Kur’an Kursu Öğreticilerimize huzurlu ve başarılı bir hafta dileyerek bu anlamlı günlerini tebrik ediyorum.”
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER