banner190

Din Görevlisinin Psikolojisini Bozan Sebepleri Düzeltelim

Diyanet Birlik Sen  Genel Başkanı Kenan AK,Vaize Özlem Güneş’in yine İzmit İlçe Müftülüğünde müezzin olarak görev yapan eşi Zülküf Güneş tarafından boğularak öldürülmesiyle birlikte bir yazı yayınladı.

Din Görevlisinin Psikolojisini Bozan Sebepleri Düzeltelim
banner185

Diyanet Birlik Sen  Genel Başkanı Kenan AK'ın yazısı şu şekilde:

''Kocaeli İl Müftülüğüne bağlı olarak görev yapan Vaize Özlem Güneş’in yine İzmit İlçe Müftülüğünde müezzin olarak görev yapan eşi Zülküf Güneş tarafından boğularak öldürülmesi Bir Diyanet mensubu olarak kanımızı dondurdu bizlere büyük bir üzüntü yaşattı.

Vaize hocamıza Allah’tan rahmet dilerken inşallah böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını ve bu acı olayın son bulmasını Cenabı Allahtan temenni ediyorum.

Din görevlilerimizin bir kısmının  psikolojisi bozuk ruh haline getiren sebepleri ortadan kaldıracak adımlar atılmalı Başkanlık nezdinde  psikologlardan ve sosyologlardan oluşan bir kurul oluşturularak sorunlara çözüm için bir yol haritası belirlenmelidir.

Din hizmeti nitelikli ve sağlıklı insanlar tarafından yapıldığı takdirde amacına ve hedef kitleye ulaşır.İnsanlara fayda sağlar.

Sağlığı bozuk,Psikolojisi bozulmuş kafasının içinde bin türlü sıkıntı ve düşencesi olan bir din görevlisinden insanımıza ve topluma fayda sağlayacak bir başarı beklemek mümkün değildir.

Acı ama gerçek Bir çok görevlimiz mevzuattan kaynaklı sıkıntılarla boğuşmaktan sıkıntılarına çare bulamamaktan amiriyle ters düşmekten ve ailesine mahçup olmaktan dolayı ya psikolojisini bozuyor ya aile içi veya kurum içi şiddete yöneliyor.

Hangi meslekte olursa olsun hiç bir kadın veya erkek şiddete maruz bırakılmayı, zulüm edilmeyi hak etmez.

Diyanet personeli sıfatıyla; toplumu din konusunda aydınlatma, topluma önder olma, öncü olma ve örnek olma görevi bulunan din görevlilerimizin dinimizin hiç bir şekilde hoş görmediği fiillerin içinde olması akıllara durgunluk veren bir şiddetin ve bir cinayetin faili olması ve bundan öncede kurumumuzda bu tür olayların yaşanması hem idari yönetim anlayışında hem mevzuattan kaynaklı sıkıntıları çözmek için büyük bir adım atılması gerekliğini ortaya koyuyor.

Anlaşılan o ki varlıklarıyla övündüğümüz 7/24 hizmetleriyle mutlu olduğumuz bize beş vakit ezan okuyan ve namaz kıldıran hocalarımızın ve eşlerinin de sosyal hayatın içindeki sıkıntılardan psikolojik olarak etkilendikleri ve büyük travmalar ve sıkıntılar yaşadıkları görülüyor. 

Başkanlığımız bu acı olayların bir daha yaşanmaması için sosyolojik ve psikolojik açıdan bir araştırma yaparak mevzuattan veya idareden kaynaklı sıkıntılara çözüm getirmelidir.

Evet bu cinayeti işleyen din görevlisi değilde başka meslekten biri olsaydı belki bu şekilde toplumda bu kadar yankı yapmayacaktı.

Ama Öldürülen de öldüren de din görevlisi olunca ve Toplumun önderi, dini temsil eden insan konumunda olunca toplumda bize ne oluyor feryatları yükseliyor.

Diyanet Birlik Sen olarak biz Bu konunun bir kınama veya üzülmenin ötesinde geçiştirilecek ve unutulacak bir konu olmadığını düşünüyor Diyanet İşleri Başkanlığımızdan bu konuda bir adım bekliyoruz.

Yaşanan bu acı olaylardan ders alarak Başkanlığımızda görev yapan her kademedeki Din görevlisi veya eşi veya ailesinden psikolojik Terapi alması gereken varsa tespit edilmeli  ve bu konuda Başkanlığımızın ciddi eğitim ve seminerler düzenlemesini öneriyoruz.

Yoksa personel olarak gidişatımız da psikolojimizde hiç iyiye gitmiyor.

Aşağıdaki 3 madde acilen ele alınmalıdır.

Personelin en çok sıkıntı yaşadığı;
1- Atama ve yer değiştirme Yönetmeliği yeniden personel lehine Sözleşmelileride kapsayacak ve aile bütünlüğünü koruyacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

2- Nakil-Hac ve Yurddışı sınavlarında geçerli olan ve hiç bir kurumda olmayan ve Kanuni dayanağı bulunmayan MBSTS’ personelin hizmet yılına ve bitirdiği okula göre yapılmalıdır.
Mevcut sistemde geçerli puanı alamayan bir çok Din görevlisi  Ailesinin ve Cemaatinin nezdinde sınavı kazanamadığı için küçük düşmekte ve  Başarısız olarak  görülmektedir.
Bu durumda hocanın moral ve motivasyonunu bozmaktadır.
 Bunun için Sınav sistemi gözden geçirilmeli Din görevlisi bu durumdan kurtarılmalıdır.
Doktora yapmış Din  Görevlisi ile İHL mezunu aynı katagoride yarıştırılmamalıdır.

3-İdarecilerin personele olumsuz bakış açısı değişmelidir.
 baskıcı tehdit edici cezalandırıcı anlayışa son verilmeli asla müsade edilmemelidir.  
Kuruma ve çalışanlara karşı Kucaklayan sahip çıkan bir anlayışla hoş görü ve sevgi dili hakim olmalıdır.''

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Kenan AK
Diyanet Birlik Sen 
Genel Başkanı

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 13:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
MALESEF BASKI TEHDİT İŞ GÜVENCESİZ VEKİL OLARAK BASKI
MALESEF BASKI TEHDİT İŞ GÜVENCESİZ VEKİL OLARAK BASKI - 2 hafta Önce

Sadece bu değil ki camilerdeki baskı hem üstünü personeli müftüler amirler şefler aynı zamanda dernekler dernek başkanları cemaatler yani düşünebiliyor musunuz arkadaşlar bir de bu camiler şu anda geçici vekil ve Fahri’yi olarak diyanet bu kişileri kullanıyor ve bu kişiler kadrolar tarafından Dışlanıyor eziliyor mağdur ediliyor vekil imamlar olarak biz de aynı durumdayız arkadaşlar psikolojimiz bitmiş yuvalarımızda almış kan beynimize sıçramış durumda 8:10 yıldır 2014 gecesi elimizden kadromuz alındı bu yüzden bunun bir bedeli gerçekten çok felakete doğru gidiyorn

Sema kale
Sema kale - 2 hafta Önce

Ben emekli kuran kursu öğrencisiyim.günüm dolar dolmaz emekli oldum psikolojik sorunlar yaşadım sebebi halden anlamayan bazı amirler ve kendilerini bizim amirimiz zanneden dernek başkanları .müftülük memurlarına sahip çıkmıyor.yeterki onların başı ağrımasın görevimi severek yaptım öğrencilerledir sorunumuz yoktu hâla 16 yıl önceki öğrencilerimizlede buluşuyoruz.hele hac görevinde başkanlık teftiş kurulu başkanının yaktıkları kafile başkanımız çabalarımızı takdir ediyor bu adam ağza alınmayacak sözlerle din görevlilerini azarliyor bunuda peygamber efendimize havale ettim.halbuki baskanliktada çok kıymetli hocalarımız var.oralara görevlendirilecek hocalarımızda hassasiyetle seçilmeli.omekanlarda coşkuyla görev yapacak hasretle yanan kaç kişi vardır

Telat Kılınç
Telat Kılınç - 2 hafta Önce

Birileri masa başında otururken bizler dağda belde görev yapıyoruz ve muhtar bana 150 kişinin kullandığı tuvaletleri temizletmek için hertulu baskıyı yaptı benden öncekiler temizlermis vekiller yurtdışı görevindeki hocanın yerine görev yapmış onlar vekil diye baskı yapmış Bn kadrolu gidince başkaldırdim ne oldu bi ordan tayin ettirdi yalancı şahitler bulup soruşturma yedim üç yıl oldu psikolojik üç adet raporlu ilaç kullanıyorum ayrıca diyabet oldum dört ilaç kullanıyorum ve Bn baş kaldırdım diye bi memleketimden il dışına yolladılar eksi 35 lojman yok dört cocuğumu getiremedim memleketten kışın yollar kapalı lojman inek ahirindan beter hodri meydan isteyen gelsin baksın köyde üç hane kalıyor kışın ve Bn koy bekçisitim Allaha yemin ettim bunları bana yaşatan muhtar ve yönetim kim varsa bunun ahını almadan ölmeyeceğim Bn iki yıldır çocuklarımın içinde deyim ve başı boş kaldılar pandemi dönemi gidip gelemiyorum aramızda 400 kilometre var Bn kendi ilime bi gömlek fazla geldim haksızlığa baş kaldırdım diye Bn şunu çok iyi oyrendim sana bunu senin kurumun yapıyorsa insanlık bitmiş demektir ve Bn bunun hesabını Birgün tek tek soracam o dört çocuğa dua etsinler onların ekmeyini kimseye yedirmem bur gün emeklilik gelecek Allah büyük benim kaldığım lojmanda Birtane müftü çıksın desinki burda kalınır Bn burdan emekli olacam siz veriyorum lohani gören ağzını burnunu sarıyor af edersiniz it bile durmaz

Erol TANACIOĞLU
Erol TANACIOĞLU - 2 hafta Önce

Boş konuşmaya gerek yok, Nisan’da yapılması gereken M B S T S Aralık ayı sonuna ertelendi. Ama Nisan’da 3 yıl geçti diye puanlarımız sıfırlandı. Amasız, fakatsız kim sahip çıkacaksa, bir yerden başlayalım.

The imam
The imam - 2 hafta Önce

Malesef sendikalar imamların mağduriyetini bir reklam aracı olarak kullanmakta ve üye devşirmeye çalışmaktadır. Diyanet sendikaları hiçbir konuda uzlaşmamakta birbirlerinin kuyusuna kazmakla meşgul olmaktadırlar. Şahsen bu zamana kadar mensubu olduğum sendikalardan ici bos vaat ve siz almaktan başka birşey görmedim. Diyanet sendikalari içi boş bir balon

Hacı Ahmet DEMİR
Hacı Ahmet DEMİR - 2 hafta Önce

Hocam dilinize gönlünüze sağlık Din görevlilerine tercüman oldunuz. Allah sizlerden razi ve memnun olsun.

Hasan kuş
Hasan kuş - 2 hafta Önce

Kıymetli hocam sizden müsaadenize sığınaraktan yorum yapma gereksiniminde bulunmak istedim biz 4 b sözleşmeliler senelerdir bir görev yerine cakılı kaldık ve bu bizi ailevi ve psikolojik olarak cok etkiliyor uz evimizde artık eşinizle cocugu muzla huzurumuz kalmadı hiç bir hak ve özgürlüğümüz yok 2013 yılında. Bu yana 4.b li sözleşmeli İmam hatip müezzin kayyım ve kk. Ögreticisi hocalarımın bir cogunun yorgun stres ve sıkıntıdan dolayı imkansızlıklar ın vermiş oldugu hüzünle ailelerimiz dagılmaya mahkum şekilde devam ediyor hiç bir özlük hakkımız olmadığı için gerekli eğitimlere kendimizi hazır hissedemiyorum ve bizi bu derinden üzüyor lütfen artık bireyler olsun selametle.

Recep Gülcan
Recep Gülcan - 2 hafta Önce

İmam-Hatip ve müezzin üstündeki camii cemaati ve mahalle /köy sakinlerinin psikolojik baskısının rotasyonla çok azalacağını düşünmüştüm. Bir imam bir mahalle veya köy camiinde göreve başladığında oradaki halk beğenmesede imam günü dolmadan ben burdan alınmasında aktif rol oynayamayacağım diye düşünecek. Fatiha'yı hakkıyla okuyamaz imamını beğenmez, namazın sünnetlerini hakkını vermeden kılar 1-2dk. camiiden geç çıktığını düşünür imamının yavaş kılıyor diye insafsızca dedikodusunu yapar. Ailesini, çoluk- çocuğunu iftira atacak kadar haddini aşarak haksız eleştirir, daha neler neler... Bir imamın çocuğu bunlardan olunsuz etkilenerek imam olmak istemez. Rotasyon rahatı yerinde olanlara yaramayabilir fakat şu din görevlisinin üstünden hakaretvari dillerini çekmeleri için rotasyon adilane bir şekilde hakkıyla uygulanmalıdır saygıdeğer din gönüllüsü hocalarım selam ve dua ile Allah 'a emanet olun.


SIRADAKİ HABER