banner190

Diyanet Çalışanlarının da EYT Sorunu Var!

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, toplumsal bir sorun haline gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili sorunun Diyanet İşleri Başkanlığında çalışanları da kapsadığını belirterek basın açıklaması yaptı. 

Diyanet Çalışanlarının da EYT Sorunu Var!
banner185

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, toplumsal bir sorun haline gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili sorunun Diyanet İşleri Başkanlığında çalışanları da kapsadığını belirterek basın açıklaması yaptı. 
Türkiye’deki emeklilik sisteminin dünyanın hiçbir yerinde olmadığına dikkat çeken Kaya, toplum vicdanında kanayan bir yara olan EYT sorununun düzeltilmesi için sistem değişikliğine gidilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Diyanet İşleri Başkanlığında da EYT’ye takılan çalışanlar var. EYT, Diyanet’te çalışanları ciddi haksızlığa uğratmıştır. Çalışma hayatında EYT sorunuyla karşı karşıya kalınmasının nedeni ekonomik sistemin yanlışlığıdır, bunun acilen değiştirilmesi gerekir. Ekonomistlerin de belirttiği gibi bugünkü ekonomik model de mevcut olan piyasa sistemiyle bu sorunun çözülmesi mümkün değildir. Zira mevcut sistem de gelir adaletsizliği var. Zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almak lazım. Yani çok kazanana dokunmak lazım. Bu koşullarda EYT sorunu büyüyor ve çözülemiyor.  Çok kazananların vergi borçları silinmezse EYT sorununun çözümü bütçeye yük olmaz. Ayrıca EYT’liler içinde emeklilik hakkını kazananın hemen emekli olmayacağı da düşünüldüğünde kesinlikle bütçeye yük olmayacaktır. 
Biz, insan onurunun korunmasını ve yüceltilmesini istiyoruz. Dolayısıyla bu sorunu rakamlara indirgemenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Öncelik insan onuru ve insanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi olmalıdır. Sosyal adaletin sağlanmasından yanayız. Bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde EYT sorununun çözümünün çok basit olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle toplum vicdanını yaralayan bu sorunun bir an önce çözülmesi hususunda irade gösterilmesini bekliyoruz.”


 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 14:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir ç0pur
Kadir ç0pur - 1 ay Önce

Emeklligi gelmiş olan emekli edin sorun biter

Ömer GÜNGÖR
Ömer GÜNGÖR - 1 ay Önce

ÇAlismak istemeyenler icin EYT sorun olabilir.fakat eyt ye takilmis olmakla beraber hala calismakta olan arkadaslarimiz mevcut.Eyt den once neden Rotosyonu engellediniz.buna bir cevap verin.Özellikle Şehir merkezlerinde çöreklenmiş ve bulunduğu camide bile 20-25 yilini doldurmuş gorevliler var.hiç kimse haktan adaletten bahsetmesin.hangi sendika olursa olsun kendi isinize geldigi gibi hareket etmeye devam edersiniz edeceksiniz.sendikalarinda çılkı çikti.çikardiniz.

SIRADAKİ HABER