banner190

İbrahim Kaya,''DHBTS Mağdurlarının Hakkı Kırmızı Çizgimizdir''

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya,''DHBTS Mağdurlarının Hakkı Kırmızı Çizgimizdir'' basın açıklaması

İbrahim Kaya,''DHBTS Mağdurlarının Hakkı Kırmızı Çizgimizdir''
banner185

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, DHBT mülakat sınavını bekleyen mağdurların sesi olmaya devam ediyor.
DHBTS mağdurlarına mülakat sınav hakkı verilene kadar bu konuyu gündemde tutacaklarını söyleyen Kaya, açık bir şekilde hak ihlali ve eşitsizliğin olduğunu ve bu konuda gerekli her türlü girişimde bulunacaklarını belirterek şunları söyledi:

“2018 yılında KPSS-DHBT-1 ve DHBT-2 (ortaöğretim) sınavına giren adaylar;  İHL mezunları ve son sınıf öğrencileri, önlisans mezunları ve son sınıf öğrencileri, lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri yeterli puan alıp başarılı olmalarına rağmen ne yazık ki bugüne kadar mülakat sınavına katılamamışlardır. 
Adaylar, Covıd-19 salgın hastalığı nedeniyle 2020 yılında yapılması gereken sınavların yapılamamasından olumsuz etkilenmişlerdir. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığınca 2020 yılı içerisinde yapılması planlanan "2020 Yılı Muhtemel Sınav Takvimi"ni bir duyuru ile yayınlanmıştır. Yayınlanan bu sınav takviminde DHBT mülakat sınavı yok… Bu sınavın muhtemel sınav takviminde neden yer almadığı bilinmiyor. Bu konuda açıklama yapılmadığından yazılı sınavda başarılı olup sözlü sınavları bekleyenlerin mağduriyeti de devam ediyor.  
Dünya da olduğu gibi ülkemizde de salgın nedeniyle olağanüstü durum söz konusudur.  Ancak MEB’de olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığında da sınavın ertelenmesi/yapılması salgın çerçevesinde ele alınıp değerlendirilmelidir. Burada bir adaletsizlik ve eşitsizlik söz konusudur. Bu mağduriyetin yeni bir sınav takvimi düzenlenerek giderilmesini bekliyoruz. Mülakat sınavını bekleyen adayların mağduriyetinin giderilmesi için 15.07.2020 tarih ve 21 Sayılı yazımızla Cumhurbaşkanlığı Makamından talepte bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda gerekli düzenlemenin yapılması için talimat vereceğini ümit ediyoruz.”açıklamasında bulundu.


       

     
 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER