banner190

İmamlar Cami Derneklerinin Tutumundan Rahatsız

Güldemir:''Cami dernekleri imamların amiri değildir''

İmamlar Cami Derneklerinin Tutumundan Rahatsız
banner185

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir bazı cami yaptırma derneği yönetimlerinin imam hatip ve müezzinler üzerinde baskı ve yıldırma politikaları ile mobbing uyguladığına dikkati çekerek “Cami dernekleri imamların amiri değildir. Bu derneklerle ilgili yasal sınırlar net olarak belirlenmelidir” dedi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, bazı cami yaptırma derneği yönetimlerinin imamlara baskı ve mobbing uyguladığını belirterek, "Cami yaptırma dernekleriyle ilgili mevzuata 'Dernek, imamın görevine müdahale edemez' şeklinde bir müeyyide getirilerek cami derneklerinin imamlar üzerindeki amirane tavırlarına son verilmesi gerektiğini söyledi.

Güldemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bazı cami yaptırma derneği yönetimlerinin, camilerde görevli imam hatip ve müezzinlerden kendilerinin keyfi isteklerini yerine getirmelerini beklediğini belirterek, bu istekler yerine gelmediği takdirde din görevlileri açısından sıkıntılı bir sürecin başlayabildiğine dikkati çekti. Böyle bir tablonun oluşmasında cami yaptırma derneği yönetimlerinin kendilerini "caminin sahibi" olarak görmesinin etkili olduğunu belirten Güldemir, şöyle konuştu:

"Camilerin hizmete açılması safhasına kadar büyük gayret ve özveride bulunan dernekler, camiler hizmete açıldıktan sonra caminin işleyişine karışmamalı, sadece bakım ve onarım işleriyle ilgilenmeli. Hepsi için söylemiyoruz ama bazı cami yaptırma dernek yönetimleri kendilerini imamların 'işvereni' gibi görüyor, imamdan kendilerine itaat etmelerini bekliyor, imamın yıllık izninden caminin lambasına kadar her şeye karışıyor.

Elbette cami derneklerinin din hizmetlerine yaptıkları katkıların farkındayız ve takdir ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi, camiler ve Kur’an Kursları etrafında oluşan vakıf ve dernekler, maddî kaynaklarını dinî kurumların isimlerini kullanarak elde ederler. Ancak, çok düzgün hizmet verenlerin yanında kimi vakıf ve dernekler, sahip oldukları imkânları maalesef dinî kurumları ve din görevlilerini yönetmek için kullanmaya kalkışmaktadır.

"Lojmanların Kullanımı Diyanet’e Verilmeli"

Güldemir, bazı cami yaptırma derneklerinin imamların kullandığı lojmanları, imamlara karşı baskı ve yıldırma unsuru olarak kullandığını belirterek, "Cami Dernekleri camiyi yaptırırken vatandaşlardan topladıkları paralarla lojmanı da yaptırıyor. Cami Derneği tüzüğüne göre farklılıklar gösteren kullanım hakkı çoğu zaman derneğe ait olduğu için imamdan lojman için yüksek kira talep edilebiliyor. Ya da imamın lojmandan çıkması istene biliyor. Buna fırsat vermemek için lojmanların kullanımının 49 yıllığına Diyanet İşleri Başkanlığına verilmesi sorunu giderecektir kanaatindeyiz. Cami yaptırma dernekleriyle ilgili mevzuata 'Dernek, imamın görevine müdahale edemez' şeklinde bir müeyyide getirilmeli. Bu sağlanırsa, bugün birçok din görevlilerimizin yaşadığı mobbinge neden olan şartlar da ortadan kaldırılmış olur." İfadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 17:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan ünlü
Sinan ünlü - 3 ay Önce

Tekamül okumuş uzun yıllar fahri imamhatiplik yapmış bir kişi olarak İMAM kardeşlerimiz cami derneklerinin etkisinden ve yetgisinden bağımsız olmalıdır . Çünkü İMAMLARIMIZ nekadar devlet memuru olarak görev yapan olsa da Esasta onlar ALLAH'IN memurudurlar
Hiç bir imama cübbesini giyip cemaatin içersine girince şeytan hukmedemez o yanlız ve yanlız ALLAH'IN rızasına memurdur.
Toplumda imamlar önemli bir yer tutarlar
Saygın olmalarına engel hiç bir durum olmamak kaydıyla görev yapmalidir.
Hürmet ve saygılarımla

Başkanlık sistemi.
Başkanlık sistemi. - 3 ay Önce

Görevli olduğum camiide cemaatin desteğini alıp Derneğe darbe yaptım. Camii görevlisi olarak dernek başkanı seçildim. "Camiinin görevlisi derneğin de başkanıdır." düsturu ile başkanlık sistemini kurdum. Herkese tavsiye ederim.

Ali Tek. Bingöl Solhan ilçesinde imamım
Ali Tek. Bingöl Solhan ilçesinde imamım - 3 ay Önce

Bu yazıda bile çok az konuya değinmişsiniz. Yazinınızın ötesinde çok şeyler var. Deyim yerındeyse yönetici biziz devletin bütün kurum amirlerin hiçe sayıyorlar. Bende bu mağduriyeti yaşıyan biriyim. Benim kurum amirim bana sahip çıkacağına beni harcamaya çalıştı. Diyanet bu konuya acilen el uzatmalı. Personelini hiç kimseye ezdirtmemeli.

M.c.
M.c. - 3 ay Önce

Arkaşlar dernekler yetmiyormuş gibi bir de cami temsil heyeti diye bir baş belası çıkardılar onlar bile hırslanıyorlar.

Ümit Aydın
Ümit Aydın - 3 ay Önce

40 yıllık Dernek olan Cami yaptırma Yaşatma Derneği Benden önceki görevlilere yapmış olduğu yanlış davranışları Şansıma da devam ettirmek isteyince yaptığım teknik çalışmalar neticesinde çok büyük sıkıntılara maruz kalmama rağmen Derneği fes ettirdim 10 yıldır Dernek Siz bir şekilde çok güzel hizmetlere nasip etti Rabbimiz adı Cami yaptırma yaşatma meselesi ise derneğe ne gerek var zaten gönüllülük esası içerisinde Allah rızası için her şey yürüyor tüm hocalarıma Selamlar Rabbim yar yardımcınız olsun

SIRADAKİ HABER