banner190

MBSTS Mağdurlarına Hakları Verilsin!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) mağdurlarına sınavlara başvuru hakkının verilmesini istedi.

MBSTS Mağdurlarına Hakları Verilsin!
banner185

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, MBSTS mağdurlarına sınavlara başvuru hakkının verilmesini istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği’ne göre; görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapıldığını belirten Türüt, MBSTS sınavının kariyer basamaklarında kriter olarak değerlendirildiğine ve geçerlilik süresinin de 2 yıl ile sınırlı olduğuna dikkat çekerek önemli açıklamada bulundu.

MBSTS’nin görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri, yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler, Hac ve umre hizmetlerinde görevlendirilecek personeller tarafından her yıl girilen önemli bir sınav olduğuna vurgu yapan Hasan Türüt şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nca her yıl olmak üzere, geçerlilik süresi 2 yıl ile sınırlı olan MBSTS sınavları yapılır ve bu sınavlara Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri katılır. Görev yerini veya kadro unvanını değiştirmek isteyen, yurt dışında din görevlisi olarak görev almak isteyen ya da hac ve umre’de görevlendirilmek isteyen MBSTS sınavına katılmak zorundadır. Bu kadro unvanlara başvuruların 2020 yılının ilk aylarında yapılması gerekiyordu, ancak bilindiği gibi Covıd-19 salgın hastalığı nedeniyle yapılamadı. Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın nedeniyle “2020 Yılı Muhtemel Sınav Takvimi” yayınladı. Önceki yıllarda sınavlardan başarılı olanların hakkı verilmeden yeni sınav takvimi açıklanması bazı sıkıntıları da gündeme getirdi. Yukarıda da belirttiğim gibi görev yeri ve unvan değiştirmek isteyenler, yurtdışında görev almak isteyenler ile hac ve umre’de vs. görev almak isteyenler bu görevler için başvurduklarında “sizin 2 yıllık başvuru hakkınız dolmuş başvuramazsınız! Sınava yeniden girmeniz gerekir” gibi hukuksuz, adaletten uzak, moral ve motivasyon bozucu cevaplarla karşılaşıyorlar ve başvuruları alınmıyor. Bu yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı acil olarak bu adaletsizliğin giderilmesi için bir düzenleme yapmalıdır.

Öncelikle din görevlilerimiz MBSTS sınavlarına girmiş, yeterli puanı almışlar ve açılacak sınavlara başvuru hakkını elde etmişler. Salgın hastalık nedeniyle sınavların zamanında yapılamamış olmasından din görevlileri sorumlu olamaz. Dolayısıyla din görevlilerinin başvuru hakları korunmalıdır. Eşitlik, hakkaniyet ve hukuki açıdan bu şekilde değerlendirilmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı, önceki yıllarda MBSTS sınavlarına katılarak başarılı olanların hakkının yeni sınav tarihine kadar devam ettiğini açıklamalı ve acil olarak yeni bir düzenleme ile mağduriyeti çözmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 16:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
İmam
İmam - 3 ay Önce

Çok doğru mbstsye girip puanı yeterli olanlar müracaat yapabilmeli 2016 mbsts em 78 puan. Ama sen sınava giremessin deniliyor ben 3 yılım yeni dolduğu için bu yıl müracaat ettim ama sınav ertelendi. Şimdide nakile girmeyi istiyorum ama kabul edilmiyor

NİHAT
NİHAT - 3 ay Önce

Doğru söylemiş ama ne fayda.kimse bu sese kulak vermEz.magduriyet giderilse iyi olur.yerimi degistirmek istiyorum mecburen ama 2017 sınav süresi doldu.sinava başvuramazsınız diyor.bizim kurum da hicbir şey yapmıyor.

Recep SEVILMIŞ
Recep SEVILMIŞ - 3 ay Önce

Bu sınavın kendisi haksızlık zaten siz neyin mücadelesini yapıyor görünüyorsunuz sendikalar görevinizi yapın da bu sınavı kaldırın kıdem ve puan sistemini getirin ki imam müezzin k kursu ogreticilerinin haklarını yemeyin artık helal etmiyoruz

Ali Tozlu
Ali Tozlu - 3 ay Önce

12.03.2019 tarihinde askerden geldim mbsts sınavımın 2020 Nisan ayında bitiyordu.askerden yeni geldiğim için maddi yönden ve çalışamadığım için başvuru yapmadım süresinin de bir sene kadar var olduğunu bildiğim için 2020 Nisan da yapılacak olan sınava başvurumu yaptım ama bu sefer de covid 19 dan dolayı sınav Aralık ayına ertelendi ben açıkta kaldım diyanet işleri başkanlığına ulaştığımda yapılacak birşey olmadığı haberini aldım tamamen mağdur edildim geçen ay nakile giremedim sene sonuna kadar da ben ve benim gibiler mağdur edilecek sınav yapıldıda biz mi girmedik üstelik 71 küsür puanım vardı.

Ali as
Ali as - 3 ay Önce

Çok doğru acilen düzenleme yapılmalı

SIRADAKİ HABER