banner190

YÖK Başkanı Saraç’a İLİTAM Dosyası Sunuldu

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ı YÖK Genel Merkezi’ndeki makamında ziyaret ederek Diyanet-Sen’in hazırladığı ve ilitam kontenjanlarının artırılmasından, açıköğretimde ilahiyat lisans programlarının açılmasına, DİB personelini kapsayacak şekilde sınavsız lisans tamamlamadan, ilitam diplomalarındaki şerhlerin kaldırılmasını içeren bir dosyayı Prof. Saraç’a sundu.

YÖK Başkanı Saraç’a İLİTAM Dosyası Sunuldu
banner185

Merkezi Yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak Yüksek Öğretim Lisans Programlarının kontenjanları geçtiğimiz Haziran ayında 8150 olarak açıklanmış ve ilahiyat önlisans mezunları tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak ÖSYM sitesinde yer alan dünkü DGS klavuzunda İlahiyat Önlisans Kontenjanları %50 oranında düşürülerek 4850 olarak verildi.

İlahiyat Önlisans Mezunlarının mağduriyet yaşamaması için konuyla yakından ilgilenen Diyanet-Sen bu gün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşerek İlitam ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerin yer aldığı dosyayı Saraç’a sundu.

Görüşmede Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir’e Genel Sekreter Hacibey Özkan, Genel Başkan Yardımcıları Neslibey Özkan, Ali Yıldız ve Mehmet Yaman eşlik etti.

Görüşmede ilahiyat lisans mezunlarının sorunlarını anlatan Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir, “Şu anda açıklanan kontenjan ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Biz sendika olarak din görevlilerin lisans tamamlamasının ve mesleki bilgiler noktasında daha donanımlı olmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Din hizmeti oldukça önemli bir hizmettir. Din görevlisi kardeşlerim daha donanımlı daha eğitimli olduklarında din görevinin kalitesi de artacaktır. Bu yüzden ilitam kontenjanlarının Haziran ayında açıklandığı şekli ile kalmasını istiyoruz. Sınavsız lisans tamamlamanın AYM tarafından iptal edilmesi, bu alanda büyük bir boşluk oluşturdu. Biz sadece DİB personelini kapsayacak şekilde bu konunun yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. İlitam programını bitirenlerin diplomalarındaki şerhlerinde eşitlik ilkesine aykırı olduğuna anıyoruz ve kaldırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca Açık Öğretim Fakültelerinde İlahiyat lisans programının açılmasının da yoğun talebi karşılamak açısından uygun olacağını düşünüyoruz.” İfadelerine yer verdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Yekta Saraç ise konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İlahiyat Önlisans mezunlarının sorunlarının çözümünde her türlü işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Tabandan gelen taleplerin kendilerine iletilmesinden memnuniyet duyacaklarını belirten Saraç , üniversitelerle sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğini geliştirmek için de ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Saraç kendilerine iletilen taleplerle ilgili olarak da, ilgili birimlerle görüşeceğini, yükseköğrenimin artmasına yönelik işbirliklerinin kendilerini de sevindireceğini kaydetti. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Yekta Saraç'a Sunulan İLİTAM Dosyası için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 16:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilahiyatçı vaiz
ilahiyatçı vaiz - 3 ay Önce

yine yeniden haram yiyelim demektir bu! girin sınava kazanın ilahiyatı engel mi var ha diyorsunuz ki ,biz hileli haram yollara alışkınız sınav kazanamayız bedavadan ilahiyat diploması sahibi olup meb geçelim.utanır müslüman olan böyle haksız bir uygulamayı istemeye.niye gençler atist oluyorun cevabı bu gibi uygulamalarda .

Mehmet
Mehmet @ilahiyatçı vaiz - 3 ay Önce

İnsanlar dgs sınavına girdiler beleş bir geçiş yok

Allahın bir aciz kulu
Allahın bir aciz kulu - 3 ay Önce

Bu gelecek adına çok yanlış bi adım olur, sonra bu insanlar benim diplomam var niye bana iş verilmiyor diye kapıya dayanırlar,örgunde fazlasiyla okuyan var,binlerce mezun var, ondan dolayı hiç umut verip kapıda bırakmamak lazım,açıktan birakin ikinci öğretimlerin kapanması lazim,,o yüzden çalışıp kazanarak girilmeli...gelecegin selameti adına..vsselam

Güler Hoca
Güler Hoca - 3 ay Önce

Âmin, inşAllah öyle olur.

SIRADAKİ HABER